Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəhbərlik etdiyi “Biznesə daxilolma” İşçi qrupunun iclası keçirilib. Tədbirdə işçi qrup üzvləri və onun fəaliyyətinə bilavasitə cəlb olunmuş məsul şəxslər, hüquq və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev cari il ərzində ölkəmizdə biznesə başlama sahəsində əhəmiyyətli işlərin görüldüyünü bildirib. İşçi qrupun bir sıra hüquqi təşəbbüslərlə çıxış etdiyini qeyd edən sektor müdiri bildirib ki, hüquqi şəxslərin təsis sənədlərinə edilən hər bir dəyişikliyin, eləcə də qeydə alınmış faktların hər bir sonrakı dəyişikliyinin qeydiyyata alınması proseslərinin elektronlaşması, asanlaşması və reyestrin proaktivliyinin təmin edilməsi məqsədilə “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” və “Notariat haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə” qanun layihələri hazırlanıb. Hazırda həmin sənədlər Milli Məclisin müzakirəsinə təqdim edilmə mərhələsindədir.
Sonra DVX-nin rəis müavini Samirə Musayeva 2025-ci ildə Yol Xəritəsi çərçivəsində həyata keçirilmiş işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, cari ildə hüquqi şəxslərin qeydiyyat prosedurlarının asanlaşdırılması məqsədilə bir sıra əhəmiyyətli işlər görülüb. Qeydiyyat orqanı tərəfindən benefisiar mülkiyyətçi barədə məlumatların reyestrinin aparılması prosesinə dair hüquqi və texniki imkanlar təmin edilib və artıq prosesə başlanılıb.
“Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” və “Notariat haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə” layihələrə toxunan rəis müavini qeyd edib ki, bu sənədlər təsis payının özgəninkiləşdirilməsi (alğı-satqı, bağışlama müqavilələri və s.) və yüklü edilməsi ilə bağlı müqavilələrin proaktiv olaraq qeydiyyat orqanı tərəfindən notariat orqanından alınması və reyestrdə müvafiq dəyişikliklərin qeydə alınması nəzərdə tutur.
İşçi qrupun üzvü, Ədliyyə Nazirliyinin Notariat, qeydiyyat və reyestr baş idarəsinin rəis müavini Seymur İsmayılov xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı zamanı təsisçi xarici hüquqi şəxsin elektron apostil verilmiş xarici mənşəli sənədlərinin Elektron Apostil Proqramı vasitəsilə yoxlanılmaqla tərcüməsinin notarius tərəfindən distant rəsmiləşdirilməsi və qeydiyyat orqanına təqdim olunması ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bununla bağlı hazırlıq prosesi davam edir və bəzi texniki məsələlərin həllindən sonra layihənin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
İşçi qrupun üzvü, Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Konsulluq idarəsinin Vətəndaşlıq məsələləri şöbəsinin müdiri Tamerlan Babayev “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanuna edilmiş dəyişikliklərdən irəli gələrək XİN tərəfindən “Konsul leqallaşdırılması” informasiya sisteminin təsis edilməsi və həmin sistem üzərindən təqdim olunan sənədlərin qeydiyyat orqanına göndərilməsinədək həyata keçirilən bütün zəruri işlərin yekunlaşdırılması üzərində görülmüş işlər barədə danışıb. Qeyd edib ki, elektron informasiya sisteminin işləməsi üçün 37 diplomatik missiya uçun zəruri avadanlıqlar alınıb, hüquqi normativ sənədlər hazırlanıb, texniki təminat üzərində iş gedir.
İclasda biznesin təsis edilməsi proseslərinin daha da yaxşılaşdırılması ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Toplantıda iştirak edən konsaltinq şirkətləri benefisiar mülkiyyətçi barədə məlumatlara dair “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanuna edilmiş dəyişikliklər və praktiki məsələlərin müzakirəsi üçün ayrıca görüş təklifi ilə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxilolma” İşçi qrupuna rəhbərliyi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti həyata keçirir (https://azranking.az/az/working-groups).

A meeting of the "Business Entry" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankins, led by the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy, was held. The event was attended by members of the working group and officials directly involved in its activities, as well as representatives of law and consulting companies.
Samira Musayeva, the head of the working group and deputy head of the State Tax Service under the Ministry of Economy, welcomed the meeting participants and conveyed to their attention the issues on the agenda.
Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Ranking, Sector Head of the Department of Economic Policy and Industrial Issues of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Vusal Shikhaliyev stated that significant work has been done in the field of starting a business in the country within the current year. Noting that the working group has come up with a number of legal initiatives, the sector head said that in order to electronicize and facilitate the processes of registering each change made to the constituent documents of legal entities, as well as each subsequent change of registered facts, and to ensure the proactivity of the register, draft laws “On State Registration and State Register of Legal Entities” and “On Amendments to the Laws of the Republic of Azerbaijan on Notary” have been prepared. Currently, these documents are at the stage of being submitted for discussion by the Milli Majlis.
Then, Deputy Head of the State Tax Service Samira Musayeva reported on the work carried out within the framework of the Roadmap in 2025. She noted that a number of important works have been carried out in 2025 to facilitate the registration procedures of legal entities. The registration authority has provided legal and technical capabilities for the process of maintaining a register of information on beneficial owners, and the process has already begun.
Touching upon the drafts "On State Registration and the State Register of Legal Entities " and "On Amendments to the Laws of the Republic of Azerbaijan "On Notary", the Deputy Head noted that those documents envisage proactively receiving from the notary public the contracts related to the alienation of the founding share (purchase and sale agreements, donation agreements, etc.) and encumbrance by the registration authority and recording the relevant changes in the register.
Seymur Ismayilov, a member of the working group, Deputy Head of the Notary, Registration and Registry Department of the Ministry of Justice, provided information on the work done to verify the foreign origin documents of the founding foreign legal entity, which were issued an electronic apostille during the electronic state registration of foreign-invested LLCs, through the Electronic Apostille Program, and to submit their translation to the registration authority by a notary. He noted that the preparatory process in this regard was ongoing and was planned to put the project into operation after resolving some technical issues.
Tamerlan Babayev, a member of the working group, Head of the Citizenship Issues Division of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs (MFA), spoke about the work done by the MFA to establish the "Consular Legalization" information system and finalize all necessary work carried out until the documents submitted through that system was sent to the registration authority, following the amendments made to the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities". He noted that the necessary equipment has been purchased for 37 diplomatic missions for the operation of the electronic information system, legal and regulatory documents have been prepared, and work is underway on technical support.
The meeting exchanged views on further improving the business establishment processes. The consulting companies participating in the meeting proposed a separate meeting to discuss the amendments to the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities" and practical issues related to information on the beneficial owner.
It should be noted that the "Business Entry" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings is led by the State Tax Service under the Ministry of Economy (https://azranking.az/az/working-groups).