Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyada keçirilən iclaslar və digər xəbərlər
11 iyul 2025-ci il tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Su şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçirilib.
15.07.2025 10:53
7 iyul 2025-ci il tarixində Biznes mühiti və Beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Sərhəddə ticarət üzrə dövlət xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılması” altqrupunun görüşü keçirilmişdir.
15.07.2025 10:47
Komissiyanın yaradılmasında məqsəd sahibkarlıq fəaliyyətinin optimal gəlirliliyini təmin edəcək və rəqabət prinsiplərinə əsaslanacaq biznes mühiti yaratmaq, ölkənin investisiya cəlbediciliyini artırmaq, beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyini daha da yaxşılaşdırmaq üçün qanunvericiliyin və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi və bu istiqamətdə digər zəruri tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Hörmətli sahibkarlar! Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın işçi qruplarının gözlənilən iclasları barədə məlumatları qabaqcadan elektron poçt vasitəsilə operativ qaydada əldə etməyə imkan verən «Elektron məlumatlandırma» sistemində qeydiyyatdan keçməklə siz Komissiyanın fəaliyyəti ilə bağlı məlumat əldə edə və islahat təşəbbüslərinin hazırlanmasında və həyata keçirilməsində aktiv iştirak edə bilərsiniz. «Elektron məlumatlandırma» sisteminə qoşulmaq üçün düyməni vurun.