“Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
1 may, 2026-cı il Bakı: 1 may 2026-cı il tarixində Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər” işçi qrupunun video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclasda Mərkəzi Bankın, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məsul şəxsləri, eləcə də qeyri-hökumət təşkilatının nümayəndəsi iştirak edib.
İclasda işçi qrupunun 2026-cı il üzrə təsdiq olunmuş fəaliyyət planının icrası istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlərə dair hesabatlar dinlənilib. Hesabatlar büdcə şəffaflığı, dövlət borcunun dayanıqlılığı, dövlətin tənzimləmə yükü, monetar azadlıq, qlobal innovasiyalar, inflyasiya, tənzimləmənin keyfiyyəti və investisiya mühiti üzrə göstəricilərin yaxşılaşdırılması, habelə təbii resursların səmərəli idarə olunması istiqamətləri üzrə işləri əhatə edib. Qeyd olunan istiqamətlər üzrə həyata keçirilə biləcək əlavə tərbirlərə dair təkliflər ətrafında müzakirələr aparılıb.
İşçi qrupunun rəhbəri, Mərkəzi Bankın Pul siyasəti departamentinin direktoru Azər Ələsgərov müzakirələri yekunlaşdıraraq fəaliyyət planı üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının ardıcıl şəkildə davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Baku, May 1, 2026 — The Working Group on “Effective Governance and Macroeconomic Indicators,” operating under the Commission on Business Environment and International Ratings, held its next meeting on May 1, 2026, in a video conference format.
The meeting brought together senior representatives from the Central Bank, the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the State Oil Fund, the State Service for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, as well as a representative of a non-governmental organization.
During the session, participants reviewed progress reports on the implementation of measures outlined in the Working Group’s 2026 Action Plan. The reports covered key areas including budget transparency, public debt sustainability, regulatory burden, monetary freedom, global innovation, inflation, regulatory quality and the investment climate, along with the efficient management of natural resources.Participants also exchanged views on additional measures that could be undertaken to further improve performance across these indicators.
Concluding the meeting, Azar Alasgarov, Head of the Working Group and Director of the Monetary Policy Department at the Central Bank, underscored the importance of ensuring the consistent and timely implementation of the measures in the Action Plan.