“Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” İşçi qrupunun onlayn formatda növbəti iclası keçirilib. İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirlikləri, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, “Azərişıq” ASC, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və özəl sektor nümayəndələri iştirak edib.
İşçi qrupun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev gündəlikdə duran məsələlərin ən optimal formada icrasının vacibliyini qeyd edib.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının 2025-ci il üzrə nəşrində “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı əldə edilmiş müsbət nəticələr barədə danışıb. Qeyd olunub ki, 101 ölkə arasında qiymətləndirilmə nəticəsində müvafiq indikator üzrə Azərbaycan 83.05 bal əldə edərək 25-ci yerdə, MDB ölkələri arasında isə Qazaxıstandan sonra kiçik fərqlə 2-ci yerdə qərarlaşıb.
İşçi qrupun rəhbərinin müavini, “Azərişıq” ASC-nin sədrinin birinci müavini Ramil Yusifov Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2026-cı il üçün Yol Xəritəsində cari ilin birinci rübü üzrə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası çərçivəsində görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
Sonda cari il üzrə qarşıya qoyulmuş bütün hədəflərə çatmaq üçün İşçi qrupda təmsil olunan dövlət qurumları arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi barədə müvafiq addımların atılması qərara alınıb.

The next meeting of the Working Group on connection to power supply networks of the Commission on Business Environment and International Rankings was held. The representatives from the Ministries of Energy, Economy, Digital Development and Transport, Internal Affairs, State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerbaijan State Water Resources Agency, Azerishig OJSC, Small and Medium Business Development Agency and Azerbaijan Energy Regulatory Agency participated at the meeting.
The Head of the Working Group, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, emphasized the importance of implementing the agenda items in the most optimal manner.
The Head of the Secretariat of the Commission, Vusal Shikhaliyev, spoke about the positive results achieved under the “Utilities (Electricity)” indicator in the 2025 edition of the World Bank’s “Business Ready” report. It was noted that among 101 countries assessed, Azerbaijan ranked 25th with a score of 83.05 under the relevant indicator, placing second among CIS countries, just behind Kazakhstan with a small margin.
The Deputy Head of the Working Group and First Deputy Chairman of “Azərişıq” OJSC, Ramil Yusifov, presented the work carried out within the framework of the implementation of measures envisaged for the first quarter of the current year under the 2026 Roadmap on improvements and communication related to the “Utilities (Electricity)” indicator of the World Bank’s “Business Ready” report.
At the end of the meeting, it was decided to take appropriate steps to strengthen coordination among the state institutions represented in the Working Group in order to achieve all targets set for the current year.