Dekabrın 25-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Energetika Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi "Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma" işçi qrupunun videokonfrans formatında 2024-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş hesabat xarakterli iclası keçirilib.
İşçi qrupunun rəhbəri, energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev iclası açaraq gündəlikdə duran məsələləri təqdim edib, cari ildə müvafiq sahədə əldə edilmiş nailiyyətləri və qarşıda duran vəzifələrin səmərəli icrasının ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Komissiya Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev isə çıxışında bildirib: "Elektrik şəbəkəsinə qoşulma sahəsində aparılan islahatlar və yaradılan elektron xidmətlər biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılmasına müsbət təsir etməklə yanaşı, müvafiq sahədə beynəlxalq reytinqlərin yaxşılaşmasına töhfə verib. Bu sahədə əldə edilmiş nailiyyətlərin daha da gücləndirilməsi və yeni istiqamətlərdə təkmilləşmələrin davam etdirilməsi qarşıda duran əsas prioritetlərdəndir.
"Azərişıq" ASC-nin sədrinin birinci müavini Ramil Yusifov isə elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma sahəsində icra edilmiş rəqəmsallaşdırma və optimallaşdırma tədbirləri haqqında danışıb, növbəti ildə də bu səylərin genişləndiriləcəyini, eyni zamanda həm sahibkarlarla, həm də geniş ictimaiyyətlə müntəzəm kommunikasiyanın davam etdiriləcəyini qeyd edib.
İclasın gündəliyinə müvafiq olaraq, Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi”ndə sahibkarlıq mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına hesablanmış tədbirlərin icra vəziyyəti barədə məlumat verilib. 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsinin layihəsi müzakirəyə çıxarılıb, elektrik şəbəkəsinə qoşulma prosesinin daha da optimallaşdırılması məqsədilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər iştirakçılar tərəfindən ətraflı təhlil edilib.
İntensiv Kommunikasiya Planının icrası istiqamətində elektrik şəbəkələrinə qoşulma prosesinin şəffaflığını təmin etmək və bu sahədə sahibkarların məlumatlılığını artırmaq məqsədilə reallaşdırılan tədbirlər nəzərdən keçirilib.
İclasda, həmçinin "Kommunal xidmətlər (elektrik)" indikatoru üzrə ekspert sorğularına verilən cavabların diaqnostika sənədi müzakirə edilib.
Energetika, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərnerji” ASC, "Azərişıq" ASC, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən iclasda qarşıda duran tapşırıqların icrası ilə bağlı təklif və tövsiyələr qiymətləndirilib.

On December 25, a report-oriented meeting of the Working Group on connection to power supply grids of the Commission on Business Environment and International Rankings was held via videoconference. The meeting focused on reviewing the outcomes of 2024.
Opening the meeting, the Head of the Working Group and Deputy Minister of Energy, Samir Valiyev, presented the agenda, highlighted the achievements in the respective field during the current year, and emphasized the importance of efficiently implementing upcoming tasks to strengthen Azerbaijan's position in international rankings.
In his speech, the Head of the Commission Secretariat, Vusal Shikhaliev, stated:
"The reforms implemented and the electronic services introduced in the area of connecting to the electricity network have positively impacted the business environment's attractiveness and contributed to improving international ratings in this sector. Strengthening the achievements made and pursuing improvements in new directions remain among the primary priorities."
First Deputy Chairman of "Azerishiq" OJSC, Ramil Yusifov, discussed the digitization and optimization measures implemented in the connection to the power supply network. He noted that these efforts will be further expanded next year and that regular communication with both entrepreneurs and the general public will continue.
In line with the meeting's agenda, information was provided on the implementation status of measures aimed at improving the business environment as outlined in the 2024 Roadmap for the "Utilities (Electricity)" indicator of the World Bank's "Business Ready" report. The draft of the 2025 Roadmap was also discussed, and participants thoroughly analyzed the proposed measures to further optimize the electricity connection process.
The measures implemented to ensure transparency in the electricity connection process and to enhance the awareness of entrepreneurs, as part of the Intensive Communication Plan, were reviewed.
Additionally, the diagnostic document on the responses provided to expert surveys related to the "Utilities (Electricity)" indicator was discussed.
The meeting, attended by representatives from the Ministries of Energy, Economy, and Digital Development and Transport, the State Committee for Urban Planning and Architecture, "Azerenerji" OJSC, "Azerishiq" OJSC, the Small and Medium Business Development Agency, and the Energy Regulatory Agency, evaluated proposals and recommendations regarding the implementation of upcoming tasks.