Sentyabrın 26-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Energetika Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə (ETŞ) qoşulma” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
Energetika nazirinin müavini, İşçi qrupun rəhbəri Samir Vəliyev iclası açıq elan edərək gündəlikdə duran məsələləri təqdim edib. Komissiya Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev isə Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının metodologiyasında olan dəyişikliklər haqqında danışıb.
İclasda Dünya Bankının “Business Ready” hesabatının “Kommunal xidmətlər (elektrik)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi”nin cari ilin üçüncü rübü ərzində icra vəziyyəti barədə hesabat dinlənilib.
Sonra elektroenergetika sektorunda tənzimləyicinin funksiyasını və səlahiyyətlərini əks etdirən “Elektron Məlumat Kitabçası”nın təqdimatı olub.
Elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma sahəsində aparılmış islahatlar və onların yaratdığı üstünlüklərlə bağlı sahibkarların mütəmadi məlumatlandırılması məqsədilə təbliğat-təşviqat işlərinin intensivləşdirilməsi imkanları ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
İclasda, həmçinin ETŞ-yə qoşulmanın təmin edilməsi məqsədilə trassanın razılaşdırılması, eləcə də ETŞ-yə qoşulma, güclərin artırılması və şəbəkə xətlərinin bərpası üçün texniki şərtin alınması zamanı sahibkarların qarşılaşdığı çətinliklərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirlikləri, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərişıq” ASC, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri, “Yol Xəritəsi”nin icrasına bilavasitə cəlb olunan məsul şəxslər iştirak edib.
Məlumat üçün bildirək ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Elektrik təchizatı şəbəkələrinə qoşulma” işçi qrupuna rəhbərliyi Energetika Nazirliyi həyata keçirir.

On 26 September, the next meeting of the Working Group on connection to power supply grids of the Commission on Business Environment and International Rankings was held in video conference format.
Deputy Energy Minister, Head of the Working Group Samir Valiyev declared the meeting open and presented the issues on the agenda. Head of the Secretariat of the Commission Vusal Shikhaliyev spoke about possible changes in the methodology of the B-Ready report of the World Bank.
At the meeting, information was provided on the implementation status of the Road Map for 2024 regarding the implementation of improvements and communication in the relevant field related to the utility services (electricity) indicator of the World Bank's Business Ready report in the third quarter.
Then the presentation of the E-information booklet reflecting the functions and powers of the regulator in the electric power engineering sector took place.
The possibilities of intensification of propaganda work in order to regularly inform entrepreneurs about the reforms carried out in the field of connection to the electricity supply grid and the advantages created by them were discussed.
At the meeting, discussions were also held on agreeing the track to ensure the connection to ESG, including the difficulties faced by entrepreneurs when connecting to ESG, increasing capacity and getting terms of references to restore network lines.
The representatives from the Ministries of Energy, Economy, Digital Development and Transport, State Committee for Urban Planning and Architecture, Azerishig OJSC, Small and Medium Business Development Agency and Energy Regulatory Agency, as well as responsible persons directly involved in the implementation of the road map participated.