Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə standartları üzrə alt-qrupunun iclasında ESG prinsiplərinin tətbiqinin stimullaşdırılması və təşviqi üzrə 2024-cü il üçün Yol Xəritəsinin icrasının təşkili və qarşıda duran vəzifələr müzakirə edilib.
Aprelin 22-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) rəhbərlik etdiyi “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) standartları üzrə alt-qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Onlayn formatda təşkil olunmuş iclasda dövlət qurumlarının, eləcə də bir sıra ictimai birliklərin, yerli və beynəlxalq məsləhətçi şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxәliyev və ESG standartları üzrə alt-qrupun rəhbəri, KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Natiq Həsənov alt-qrup çərçivəsində qarşıdakı dövr üzrə fəaliyyət istiqamətlərinə dair fikirlərini bölüşüblər.
İclasda ESG prinsiplərinin tətbiqinin stimullaşdırılması və təşviqi üzrə 2024-cü il üçün Yol Xəritəsi üzrə görülmüş işlərə, ESG üzrə qlobal trendlər və milli kontekstdə inkişaf məsələlərinə, ESG prinsiplərinin tətbiqi imkanlarına və qarşıda duran prioritetlərə dair təqdimatlar edilib və müzakirələr aparılıb.

At the meeting of the subgroup on environmental, social and corporate governance standards, the organization of the implementation of the Road Map for 2024 on the stimulation and promotion of the application of ESG principles and the tasks ahead were discussed.
On April 22, the next meeting of the subgroup on Environmental, social and corporate governance (ESG) standards of the "Corporate governance, investments and corporate social responsibility" working group led by the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) of the Commission for Business Environment and International Ratings was held.
Representatives of state institutions, as well as a number of public associations, local and international consulting companies participated in the meeting organized in online format.
Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission for Business Environment and International Ratings, Sector Head of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, and Natig Hasanov, Head of the Subgroup on ESG Standards, First Deputy Chairman of the Board of Directors of KOBIA shared their views on the directions of action within the framework of the subgroup.
At the meeting, presentations and discussions were made on the work done on the Road Map for 2024 for stimulating and promoting the application of ESG principles, as well as, global trends on ESG and development issues in the national context, opportunities for applying ESG principles and upcoming priorities.