Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Səhiyyə sistemi” işçi qrupunun 24 oktyabr 2023-cü il tarixində, saat 14:00-da video- konfrans formatında Səhiyyə Nazirliyi və Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiyası Mərkəzi və TƏBİB-in nümayəndələrinin, eləcə də işçi qrupun digər üzvləriini iştirakı ilə növbəti iclası keçirildi.
Görüş zamanı işçi qrupun əvvəlki iclasında verilmiş tapşırıqların icra vəziyyəti müzakirə olunmuş və bu istiqamətdə görülmüş işlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verildi.
Eyni zamanda, iclasda Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Müharibə veteranları və şəhid ailələrinə psixoloji yardım və tibbi reabilitasiya üzrə “9109 qısa nömrəli Çağrı Mərkəzi” tərəfindən görülən işlər, habelə regionlarda tibbi xidmətin əlçatanlığının digər illərlə müqayisəsi, dializ mərkəzlərinin fəaliyyəti, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən ambulator xidmətin təşkili üzrə görülmüş işlər, dərman vasitələrinin təchizatı və bir sıra digər məsələlər geniş şəkildə müzakirə olundu.

The next meeting of the working group "Healthcare system" was held in video conference format
A meeting of the "Healthcare system" working group of the Commission for Business Environment and International Ratings is scheduled for October 24, 2023 at 2:00 p.m. via videoconference.
It is planned to provide extensive information on the progress of the activities identified in the  protocol of the previous working group meeting.The meeting will be held with the participation of the Ministry of Health and other members from the  State Mandatory Insurance Agency, Ministry of Labor and Social Protection of the Population, State Statistics Committee, Ministry of Economy, Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Health, Organization of the Management Union of Medical Territorial Units, Food Safety Agency, Ministry of Science and Education, State Committee for Family, Women and Children Affairs, Center for Economic Reform Analysis and Communication.
Provision of information on the work carried out by the "9109” Call Center" on psychological assistance and medical rehabilitation of war veterans and families of Martyrs of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, information reflecting a comparative analysis of the availability of medical services in the regions with other years and presentation of an information for 2021-22 on dialysis services, activities of dialysis centers (equipment, number of patients)  and also, provision of the information on the comprehensiveness of examination and treatment of stroke patients covered by the "benefit package" and the reforms being implemented by  the State Agency on  Mandatory Health  Insurance to organize outpatient care at TABIB affiliated institutions and discussion of other issues is on the agenda of the working group.