İyulun 21-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Vergi və hesabatlılıq” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, eləcə də işçi qrupa daxil olan konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan yeni “Business Ready” hesabatının müvafiq indikatoru (“Vergitutma”) üzrə cavablandırılmış sorğu vərəqəsinin və qiymətləndirmə nəticələrinə dair arayışın müzakirəsi aparılıb, Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Vergitutma” indikatoruna dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin rüblük icra vəziyyəti ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəis müavini, işçi qrupun rəhbəri İlkin Vəliyev tədbir iştirakçılarına “Vergitutma” indikatoru üzrə Yol Xəritəsi çərçivəsində 2023-cü ilin 2-ci rübündə görülmüş işlər, vergitutma qaydalarının keyfiyyəti, vergi administrasiyası tərəfindən təqdim edilən xidmətlər, vergi yükü və vergi sistemlərinin səmərəliliyi alt indikatorları üzrə həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumat verib.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri, Azәrbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasәt vә sәnaye mәsәlәlәri şöbәsinin sektor müdiri Vüsal Şıxәliyev Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan yeni “Business Ready” hesabatı, qiymətləndirmə zamanı tətbiq ediləcək metodlar, həmçinin hesabatın “Vergitutma” indikatoru üzrə sorğu vərəqəsinə dair məlumat verib.
Tədbir iştirakçıları sorğu vərəqəsi üzrə yaranan məsələləri, ölkəmizdə vergitutma sahəsində tətbiq olunan təcrübənin və həyata keçirilən islahatların qiymətləndirmə prosesində obyektiv dəyərləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər. İşçi qrupun üzvləri ötən müddətdə və 2023-cü ilin sonuna kimi vergitutma sahəsində həyata keçirilən Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində görülən işlərin bu qiymətləndirmə prosesinə təsirləri, vergi qanunvericiliyinin müddəalarının aydınlığının təmin edilməsi, vergitutma qaydalarının sabitliyi, şəffaflığı, yeni vergi xidmətləri və vergi idarəçiliyinin şəffaflığı ilə bağlı işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Bu prosesdə biznes sektorunun təkliflərinin nəzərə alınması, sahibkarlıq assosiasiyaları ilə görüşlərin intensivləşdirilməsi zərurəti vurğulanıb.
İlkin Vəliyev özəl sektor və konsaltinq şirkətləri ilə sıx əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini bildirib, tədbirlərin icrası istiqamətində işlərin sürətləndirilməsi ilə bağlı DVX-nin müvafiq strukturlarına tapşırıqlarını verib.

The meeting of the working group on "Tax and accountability"
The meeting of the working group on "Tax and accountability" of the Commission for Business Environment and International Ratings was held on July 21, 2023. Representatives of State Tax Service under the Ministry of Economy, Ministry of Justice, Ministry of Finance, Central Bank, Small and Medium Business Development Agency, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, as well as representatives of leading consulting companies participated in the meeting.
The agenda of the meeting included the discussion of the answers to the questionnaire on the corresponding indicator ("Taxation") of the new "Business Ready" report presented by the World Bank and information on the evaluation results and issues related to the quarterly implementation status of the Road Map for 2022-2023 on the "Taxation" indicator of the World Bank Group's Business Enabling Environment (BEE) Project.
Deputy Head of the State Tax Service (STS), Head of the Working Group, Ilkin Valiyev, informed the participants of the event on the activities implemented in the 2nd quarter of 2023, the quality of taxation rules, the services provided by the tax administration, the tax burden and the efficiency of tax system sub-indicators.
Commission Secretariat Executive, Head of the Sector at the Department of Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Vusal Shikhaliyev provided information on the new "Business Ready" report presented by the World Bank, the methods to be applied during the assessment, as well as the questionnaire on the "Taxation" indicator.
The participants of the event discussed the issues arising from the questionnaire, objective evaluation of the experience applied in the field of taxation and the implemented reforms in the evaluation process. The members of the working group exchanged views on the effects of the activities carried out in the framework of implementation of the Road Map in the field of taxation in the past period and until the end of 2023 to this evaluation process, ensuring the clarity of the provisions of tax legislation, the stability and transparency of taxation rules, new tax services and the transparency of tax administration. They emphasized the necessity of taking into account proposals of the business sector and more frequent meetings with business associations.
Ilkin Valiyev indicated that close cooperation with the private sector and consulting companies will be continued, and gave instructions to the relevant structures of the State Tax Service in order to speed up the work aimed at the implementation of measures.