Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər işçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir
20 may 2022-ci il tarixində saat 16:30-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
“Webex” platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, həmçinin Avrasiya Hasilat Sənayesi Bilik Mərkəzinin və İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım İctimai Birliyinin təmsilçiləri iştirak etmişlər. İclasda işçi qrupunun 2022-ci il üzrə fəaliyyət planı çərçivəsində il ərzində görülməsi nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə edilmiş, qarşıda duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığının artırılması, tənzimləmənin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, habelə təbii resursların effektiv idarə edilməsi ilə bağlı məsələlər iclasda əsas müzakirə mövzusu olmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində digər aidiyyəti qurumlardan nümayəndələrin işçi qrupunun işinə cəlb edilməsi, müvafiq təkliflərin formalaşdırılaraq nəzərdən keçirilmək üçün Komissiyaya təqdim edilməsi qərara alınmışdır.

The next meeting of the Working Group on Effective Management and Macroeconomic Indicators of the Commission on Business Environment and International Rankings was held on May 20, 2022 at 16:30 through online platform “Webex”.
Representatives from Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Economy, Ministry of Finance, State Oil Fund, State Statistics Commitee, Small and Medium Business Development Agency, as well as Eurasia Extractive Industries Knowledge Hub and Public Association of Assistance to Economic Initiatives participated in online meeting. The meeting participants discussed the necessary actions to be taken during the year for the implementation of the action plan of the working group for 2022 and exchanged their views on the next steps. Ensuring budget transparency, increasing the debt sustainability, improvement of the quality of regulation and the effective management of natural resources were the main topics of discussion during the meeting.
As a result of the meeting held in the format of mutual discussions, the decisions were made to ensure the involvement of representatives from other relevant bodies in the work of the working group and the formulation of relevant suggestions that could serve to the improvement of country’s position in international rankings to be presented to the Commission for review.