Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Maliyyə bazarlarının inkişafı və kreditlərin əlçatanlığı İşçi qrupunun 14.06.2024-cü il tarixində onlayn formatda tematik iclası keçirilmişdir.
İclasda sahibkarlıq subyektlərinin güzəştli şərtlərlə kreditlərin əldə edilməsində üzləşdiyi çətinliklər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Görüşdə biznes kreditləşməsi üzrə cari tendensiyalar, regionlarda sahibkarlıq subyektlərinin maliyyələşdirilməsində dövlət fondlarının rolu, girov problemlərinin həlli istiqamətində cari kredit zəmanət mexanizmindən istifadə, regionlarda kreditləşmənin stimullaşdırılması məqsədilə yeni yaradılmış zəmanət və subsidiya mexanizmləri, habelə güzəştli kreditlərin əldə edilməsinin asanlaşdırılması məqsədilə dövlət fondları tərəfindən tələb olunan sənədlərin sadələşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər və icrası davam edən tədbirlər haqqında geniş məlumat verilmişdir. Görüşdə biznes kreditləşməsinin artırılması məqsədilə müvafiq ekosistemin gücləndirilməsi, habelə biznesin şəffaflaşması tədbirlərinin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanmışdır.
İclasda Mərkəzi Bank, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu, Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası və özəl sektordan bankların nümayəndələri iştirak etmişdir.

The next meeting of the working group on Financial Markets Development and Accessibility of Loans has been held.
The thematic meeting of the Working Group on Financial Markets Development and Accessibility of Loans of the Commission on Business Environment and International Rankings has been held on 14.06.2024 through online platform.
During the meeting, there was a discussion about the challenges faced by businesses in accessing loans under favorable terms. Participants exchanged views on current trends in business lending, the role of state funds in regional business financing, and the utilization of loan guarantee mechanisms to address collateral issues. New guarantee and subsidy mechanisms aimed at boosting lending in regions were also highlighted, along with efforts to simplify documentation requirements from state funds. The meeting underscored the need to enhance the ecosystem supporting business lending and to sustain efforts to improve business transparency.
The meeting was attended by the representatives of the Central Bank, Entrepreneurship Development Fund, Mortgage and Credit Guarantee Fund, Agrarian Credit and Development Fund, Small and Medium Business Development Agency, Azerbaijan Banks Association and private sector banks.