Mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri ilə görüş keçirilib
23 noyabr 2023-cü il tarixdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) və Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə startaplar, mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri üçün kommersiya hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı sahəsində yeniliklərə həsr edilmiş onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə DVX-nin Dövlət qeydiyyatı baş idarəsinin şöbə rəisi Leyla Hüseyn-zadə ölkəmizdə biznesə başlama sahəsində mövcud vəziyyət, aparılmış islahatlar, əldə olunmuş nəticələr və gələcək planlar barədə təqdimatla çıxış edib. O, “Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready (B-Ready)” layihəsinin “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində görülmüş işlər barədə danışıb.
Qeyd olunub ki, Yol Xəritəsi çərçivəsində MMC-lərin qeydiyyat məlumatları  dəyişikliyinin elektron qaydada aparılması ilə bağlı proqram təminatının hazırlanması prosesi artıq yekunlaşıb. Bununla yanaşı, kommersiya qurumlarının benefisiar mülkiyyətçisi (mülkiyyətçiləri) barədə məlumatların dövlət reyestrinin aparılması, riskli vergi ödəyicilərinin hüquqi şəxs təsis etmək hüququnun qanunvericiliklə məhdudlaşdırılması kimi dəyişikliklər də nəzərdə tutulub.
Hüquqi şəxslərin qeydiyyatı sahəsində görülən işlərdən danışan şöbə rəisi bildirib ki, 2023-cü ilin 10 ayı ərzində qeydiyyatdan keçmiş kommersiya qurumlarından 11.552-si (87,2 faiz) yerli investisiyalı, 1.695-i (12,8 faiz) xarici investisiyalıdır. Kommersiya qurumlarının 82,4 faizi elektron qaydada qeydiyyata alınıb, yerli investisiyalı MMC-lərin e-qeydiyyatının xüsusi çəkisi isə 95,1 faiz təşkil edib. Yeni qeydiyyat üsulu ilə (fin kod+mobil nömrə) 1.831 yerli investisiyalı məhdud məsuliyyətli cəmiyyət qeydiyyata alınıb ki, bu üsulun ümumi qeydiyyatda xüsusi çəkisi 13,8 faiz, yerli investisiyalı MMC-lərin qeydiyyatında isə 16,0 faiz təşkil edir.
Qarşılıqlı müzakirələr şəraitində davam etdirilən tədbirdə iştirakçıların hüquqi şəxslərin qeydiyyatı, sahibkarlıq subyektinin adının dəyişdirilməsi zamanı tətbiq olunan mexanizmlər, POS-terminalların quraşdırılması ilə bağlı sualları cavablandırılıb.

On November 23, 2023, the online meeting dedicated to innovations in the field of state registration of commercial legal entities for start-ups, micro and small business entities was held under the joint organization of the State Tax Service (STS) and the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) under the Ministry of Economy.
At the meeting, Ms. Leyla Huseyn-zadeh, head of division within STS State Registration Main Department, made a presentation on the current situation in the field of starting a business in the country, reforms, results achieved and future plans. She informed on the “Roadmap for 2022-2023 and the upcoming tasks regarding the implementation of improvements in the relevant fields related to the "Business Entry" indicator of the World Bank Group's "Business Ready (B-Ready)" project”.
It was noted that the software development process related to the electronic implementation of the change of registration data of LLCs within the framework of the Road Map has been completed. Changes such as the state registration of information on the beneficial owner (owners) of commercial entities and the state registry of such information, the limitation of the right of risky taxpayers to establish a legal entity by legislation are also envisaged.
Speaking about the implemented activities in the field of registration of legal entities, the head of division said that 11,552 (87.2 percent) of the commercial entities registered within 10 months of 2023 were local, and 1,695 (12.8 percent) ones with foreign investments. 82.4 percent of commercial entities are registered electronically. The specific weight of e-registration of limited liability companies with local investments was 95.1 percent. Moreover, 1,831 limited liability companies with local investments were registered by means of new registration method (PIN code + mobile number), where the specific weight of this method in the total registration accounted 13.8 percent, and in the registration of limited liability companies with local investments 16.0 percent.
The event was continued in the conditions of mutual discussions, the questions of the participants regarding the registration of legal entities, legal mechanisms when changing the name of the business entity, installation of POS-terminals were answered.