29 May tarixində Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) www.azranking.az portalında istifadə qaydaları haqqında təlim keçirilib. Təlim Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın elektron kargüzarlıq sisteminin tətbiqi və bu sahədə təlimçilərin daha çox məlumatlandırılmasına həsr olunub. Təlim zamanı iştirakçılara portalın funksionallığı barədə ətraflı məlumatlar təqdim olunub. Bildirilib ki, Portal əsasən aşağıdakı platformalardan ibarətdir:
Qeyd edək ki, www.azranking.az portalın əsas platformalarından biri olan İdarəetmə və Koordinasiya Paneli (Komissiyanın elektron kargüzarlıq sistemi) 2019-cu il iyun ayının 1-dən funksional olaraq tam istifadəyə veriləcək.
Tədbir iştirakçılarına bildirilib ki, Komissiyanın elektron kargüzarlıq sistemi internet üzərindən real vaxt rejimində işləməklə Komissiyanın fəaliyyətində sənədlər üzrə kağız dövriyyəsinin minimuma endirilməsi, işçi qrupları arasında koordinasiyanın və əlaqələndirmənin səmərəliliyinin daha üst səviyyəyə yüksəldilməsinə xidmət etməklə, biznes mühiti üzrə aparılan islahatların operativ və səmərəli kommunikasiyasına geniş imkanlar yaradır.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın elektron kargüzarlıq sistemindən Komissiyanın Katibliyinin və işçi qrupların üzvlərinin vizual olaraq məlumatlandırılması üçün yeni video çarx tərtib edilib.

Training on the rules of use of the electronic clerical system of the azranking.az portal
Training on the rules of use on the azranking.az portal was held at the Center for Economic Reforms Analysis and Communication (CERAC) of the Republic of Azerbaijan. The training is dedicated to the introduction of the electronic clerical system of the Commission on Business Environment and International Ratings and to further raise awareness of the trainers in this field. During the training, the participants were provided with detailed information on the functionality of the Portal. It was noted that the Portal mainly consists of the following platforms:
• Information panel (the Commission`s activity, International ratings, Online Application, Search Engine, etc.);
• State-Business Dialogue Platform;
• Innovative Comparison System (”Benchmarking" system);
• Management and Coordination Platform (the Commission`s Electronic Clerical System)
Note that one of the main platforms of the www.azranking.az portal, the Management and Coordination Panel (the Commission's Electronic Clerical System) will be fully functional from June 1, 2019.
The participants of the event were informed that the Commission`s Electronic Clerical System functions online in real-time mode, minimizing paper circulation on documents in the Commission`s activity, improving the efficiency of coordination and liaison among Working Groups, creating wide opportunities for the operative and efficient communication of reforms carried out in the business environment.
A new video was created to visually raise awareness among the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Ratings and the members of the Working Groups on the Electronic Clerical System of the Commission.