Biznes islahatları beynəlxalq qurumlara və QHT-lərə təqdim olundu
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində ölkədə aparılan biznes islahatlarının kommunikasiya prosesi davam edib. Bu dəfə beynəlxalq qurumlar və eləcə də qeyri hökumət təşkilatlarının nümayəndələri üçün xüsusi hazırlanan təqdimat zamanı dövlət satınalmaları, hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı, tikinti və elektron məhkəmə sahəsində aparılan iqtisadi islahatlar barədə məlumatlar verilib.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı bildirib ki, ”Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə biznes mühitinin daha da təkmilləşdirilməsi, onun rəqabət qabiliyyətinin artırılması, eləcə də özəl sektorun fəaliyyətində dövlət xidmətlərinin əlçatanlığının və keyfiyyətinin artırılması, operativliyin və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədi ilə 2018-ci ilin dekabr ayının sonunda əsaslı biznes islahatları həyata keçirilib”.
“Biznes İslahatları” mövzusunda keçirilən təqdimat zamanı dövlət satınalmaları üzrə qanunvericiliyə edilən son dəyişiklər iştirakçıların diqqətinə çatdırılmaqla, vahid internet portalının yaradılması, elektron satınalma modelinə keçid təmin edilməklə proseslərin sadələşdirilməsi, malgöndərənlərin şikayətlərinə baxılması müddətinin 20 bank günündən 10 bank gününə, qərarların elektron qaydada verilməsi ilə müddətin 3 bank günündən 1 bank gününədək azaldıldığı bildirilib. Bundan başqa, tikinti obyektinin tikintisinə və istismarına icazələrin verilməsi üzrə yeni Qaydanın tətbiq edilməsi nəticəsində “Bir Pəncərə” prinsipi əsasında icazələrin alınması ilə bağlı daha operativ və səmərəli imkanlar yaradılıb. Belə ki, ümumi prosedurların sayı 18 prosedurdan 7 prosedura, günlərin sayı isə 116 gündən 38 günə qədər azaldılması haqqında məlumat verilib.

At the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, communication process of business reforms in the country continued. At this time, during the presentation made specifically for international organizations as well as for representatives of non-governmental organizations, information was provided about economic reforms in state procurement, state registration of legal entities, construction and electronic court.
Vusal Gasimli, Executive Director of IITKL said: "It should be noted that under the leadership of President of Azerbaijan Ilham Aliyev, to further improve the business environment, increase its competitiveness, and improve the accessibility and quality of public services in the private sector, and ensure transparency and efficiency fundamental business reforms have been implemented at the end of December 2018 ".
During the presentation on "Business Reforms",the latest amendments to public procurement legislation were announced to the attention of the participants, they were informed about establishment of a single Internet portal, simplification of processes with transition to electronic procurement model,reduction in duration of processing of consignee complaints from 10 to 20 banking days, electronic banking payment, from 3 banking days to 1 day. Moreover, as a result of applying the new regulation for the issuance of permits for the construction and operation of a construction site, more effective and efficient facilities have been created to obtain permits based on the "One Window" principle. Thus, the total number of procedures was reduced from 18 procedures to 7 procedures, and the number of days reduced from 116 days to 38 days.