29 iyul 2024-cü il tarixində Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tabeliyində “Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestri” publik hüquqi şəxsin inzibati binasında Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda “Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi”nin təqdimatı keçirilib. Həmçinin iclasda “Daşınmaz Əmlakın Elektron Reyestri və Kadastrı” informasiya sisteminin yaradılması istiqamətində atılan addımlar və qarşıda duran prioritetlər” və işçi qrupun əvvəlki iclasının Protokolunda qərara alınmış tədbirlərin icra vəziyyəti barədə məlumat verilib və müzakirələr aparılıb.
Özəl sektor nümayəndələrinin də iştirak etdiyi görüşdə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev tərəfindən “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupunun fəaliyyət istiqamətləri və bu kontekstdə qarşıda duran əsas hədəflər barədə ümumi məlumat verilib.
Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəis müavini Rüstəm Şahbazov çıxışında “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” sahəsində tənzimləyici çərçivənin hazırlıq səviyyəsinin təhlili məqsədilə diaqnostika matrisasının hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
İclasda “Daşınmaz Əmlakın Dövlət Kadastrı və Reyestri” publik hüquqi şəxsin İdarə Heyətinin sədri Nigar Alimova çıxış edərək bildirib ki, yeni Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində özbaşına tikintilərlə bağlı mövcud vəziyyətin nizamlanmasını, daşınmaz əmlakın bazar qiymətləri üzrə məlumat bazasının yaradılmasını, üçüncü şəxsə məxsus torpaq sahəsində tikintisinə icazə verilmiş daşınmaz əmlak obyekti sahiblərinin torpaq mülkiyyətçiləri ilə münasibətlərini tənzimlənməsini və digər mühüm məsələləri nəzərdə tutan normativ layihələrin hazırlanması təmin olunacaqdır.
İclasın sonunda Yol Xəritəsi üzrə tədbirlərin vaxtında, keyfiyyətlə və mahiyyəti üzrə icra edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Məlumat üçün qeyd edək ki, Komissiyanın “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupuna rəhbərliyi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti həyata keçirir.

The presentation of the Road Map for 2024 related to the "Business location (registration and rental of property)" indicator was held.
On July 29, 2024, the next meeting of the "Real Estate Registration and Leasing" working group of the Commission for Business Environment and International Ratings was held in the administrative building of the "State Cadastre and Registry of Real Estate" public legal entity under the State Service of Real Estate Issues.
The presentation of the Road Map for 2024 on the implementation of improvements and communication in the relevant field related to the "Business location (registration and rental of property)" indicator of the "Business Ready" report of the World Bank Group was held at the meeting. Also at the meeting, the steps taken towards the creation of the "Electronic Registry and Cadastre of Real Estate" information system and upcoming priorities" and the status of implementation of the measures decided in the Minutes of the previous meeting of the working group were reported and discussed.
In the meeting attended by representatives of the private sector, Vusal Shikhaliyev, head of the Secretariat of the Commission, gave general information about the directions of activity of the "Property registration and lease" working group and the main goals ahead in this context.
Rustam Shahbazov, the deputy head of the Real Estate Affairs State Service, in his speech pointed out that a diagnostic matrix was prepared for the purpose of analyzing the level of preparation of the regulatory framework in the field of "Business location (registration and lease of property)".
Speaking at the meeting, Chairman of the Management Board of the public legal entity "State Cadastre and Registry of Real Estate" Nigar Alimova said that within the framework of the implementation of the new Road Map, the regulation of the current situation related to arbitrary constructions, the creation of a database on the market prices of real estate, and permission to build on land owned by a third party the preparation of normative projects providing for the regulation of the relations of the owners of the given real estate object with the landowners and other important issues will be ensured.
At the end of the meeting, it was emphasized the importance of implementing the Road Map measures on time, quality and substance.
For information, let's note that the "Property registration and lease" working group of the Commission is managed by the State Service for Real Estate Affairs under the Ministry of Economy.