Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın təşkilatçılığı ilə iyulun 3-də İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupunun onlayn iclası keçirilib. Dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2026-cı il üzrə Yol Xəritəsi"nin təqdimatı keçirilib, həmçinin 2025-ci il ərzində görülmüş işlərlə bağlı məlumat verilib və müzakirələr aparılıb.
Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəis müavini, işçi qrupunun rəhbəri Rüstəm Şahbazov iclas iştirakçılarına Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində daşınmaz əmlakın qeydiyyatı və kadastrı ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər və layihələr barədə məlumat verib.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupunun fəaliyyət istiqamətləri və qarşıda duran əsas hədəfləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
“Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatoru ilə bağlı Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib. Bildirilib ki, Yol Xəritəsində özbaşına tikintilərlə bağlı mövcud vəziyyətin nizamlanmasını nəzərdə tutan normativ hüquqi akt layihəsinin hazırlanması, daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində göstərilən xidmətlərin tam elektronlaşdırılması istiqamətində işlərin görülməsi, dövlət reyestrində məlumatlara əlçatanlığın təmin edilməsi və digər məsələlər əksini tapır.
Sonda Yol Xəritəsi üzrə tədbirlərin vaxtında, keyfiyyətlə və mahiyyəti üzrə icra edilməsinin vacibliyi vurğulanıb, iclas iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

The presentation of the 2026 Roadmap for the “Business Location (Property Registration and Leasing)” Indicator Held
On July 3, an online meeting of the “Property Registration and Leasing” Working Group, led by the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy, was held under the organization of the Commission on Business Environment and International Rankings. The meeting, attended by representatives of the public and private sectors, featured the presentation of the 2026 Roadmap for the implementation of improvements and communication activities related to the “Business Location (Property Registration and Leasing)” indicator. Participants were also informed about the work carried out during 2025, followed by discussions.
Rustam Shahbazov, Deputy Head of the State Service on Property Issues and Head of the Working Group, briefed participants on the measures and projects implemented within the framework of the Roadmap concerning real estate registration and cadastre.
Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings, presented the Working Group’s areas of activity and its key priorities for the period ahead.
During the meeting, the 2026 Roadmap for the “Business Location (Property Registration and Leasing)” indicator was presented. It was noted that the Roadmap includes measures such as the preparation of a draft normative legal act aimed at regulating the current situation regarding unauthorized constructions, further efforts to fully digitalize real estate registration services, ensuring accessibility to information contained in the state register, and other related initiatives.
At the end, the importance of timely, high-quality, and substantive implementation of the measures under the Roadmap was emphasized, and the questions of the meeting participants were answered.