İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesin müflisləşməsi” İşçi qrupunun iclası keçirilib. Tədbirdə Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin hakimi, “Biznesin müflisləşməsi” İşçi qrupunun rəhbəri Ramin Qaraqurbanlı, Məhkəmə-Hüquq Şurası, Mərkəzi Bank, Ali Məhkəmə, Vəkillər Kollegiyası, Hüquqi Ekspertiza və Qanunvericilik Təşəbbüsləri Mərkəzi, Ədliyyə və İqtisadiyyat nazirliklərinin aidiyyəti rəhbər şəxsləri, özəl sektordan “BM Morrison Partners”, “Ekvita” və “Pricewaterhouse” şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İşçi qrupun rəhbəri Ramin Qaraqurbanlı çıxış edərək İşçi qrupun qarşısında duran prioritet vəzifələr və biznesin müflisləşməsi sahəsinin daha da inkişaf etdirilməsi ilə əlaqədar ötən dövrdə görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, ölkəmiz uzun illərdir Dünya Bankı ilə sıx əməkdaşlıq edir və müxtəlif istiqamətlərdə dünyada təqdir olunan birgə mühüm layihələr gerçəkləşdirilir. Bu sahədə “Biznesin müflisləşməsi” İşçi qrupu da öz mandatına uyğun olaraq müflisləşmə sahəsində mövcud vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, kommersiya məhkəmələrində fəaliyyət göstərən hakimlər sırasında müflisləşmə işlərinə baxan hakimlərin ixtisaslaşdırılması sahəsində təkliflər təqdim edir, müflisləşmə üzrə institusional və qanunvericilik təkliflərinin verilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edir, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi məqsədilə müvafiq xarici ekspertləri cəlb edir.
Tədbirdə ölkəmizdə müflisləşmə prosedurunun qiymətləndirilməsi, beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla mövcud qanunvericiliyin dəyişdirilməsi və biznes mühitinin daha əlverişli hala gətirilməsi məqsədilə Dünya Bankı tərəfindən Almaniyadan cəlb olunan müflisləşmə üzrə beynəlxalq ekspert Arne Engels İşçi qrupun üzvlərinə təqdim olunub.
Eyni zamanda, iclasda “B-READY” hesabatının “Biznesin müflisləşməsi” indikatoru üzrə Dünya Bankı Qrupu tərəfindən hazırlanmış sorğu anketinə verilən cavablar, 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsinin icra vəziyyəti müzakirə olunub, İşçi qrupun üzvləri sırasında müəyyən dəyişikliklər aparılıb, gələcək fəaliyyət üzrə tədbirlər müəyyən edilib.
Qeyd edək ki, Dünya Bankı 2022-ci ildən başlayaraq “Business Ready” adlı beynəlxalq qiymətləndirmə hesabatını təqdim edir. Bu hesabat hazırlanarkən özəl sektorun inkişafı və biznes sahəsində vəziyyətin təkmilləşdirilməsi üçün yeni hesabatlılıq mexanizmləri və beynəlxalq qiymətləndirmə alətləri tətbiq olunur. Həmin hesabatın indikatorlarından biri “Biznesin müflisləşməsi” adlanır.

A meeting of the Business Bankruptcy Working Group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). At the event, Vusal Shikhaliyev, head of the Secretariat of the Commission for Business Environment and International Ratings, judge of the Baku Court of Appeal, Ramin Garagurbanli, head of the "Business Bankruptcy" Working Group, Judicial-Legal Council, Central Bank, Supreme Court, Bar Association, Center for Legal Expertise and Legislative Initiatives, Justice and relevant executives of the Ministries of Economy, representatives of private sector companies "BM Morrison Partners", "Ekvita" and "Pricewaterhouse" participated.
Ramin Garagurbanli, head of the working group, gave a speech and informed about the priority tasks facing the working group and the work done in the past period in connection with the further development of the field of business bankruptcy.
It was noted that our country has been closely cooperating with the World Bank for many years, and joint important projects that are appreciated in the world are being implemented in various directions. In this field, the "Business Bankruptcy" Working Group, in accordance with its mandate, also presents proposals in the field of assessing the current situation in the field of bankruptcy, specializing judges who hear bankruptcy cases among judges operating in commercial courts, takes the initiative to issue institutional and legislative proposals on bankruptcy, and studies international experience. and involves relevant foreign experts for the purpose of implementation.
At the event, Arne Engels, an international expert on bankruptcy attracted from Germany by the World Bank in order to evaluate the bankruptcy procedure in our country, change the existing legislation taking into account international experience, and make the business environment more favorable, was presented to the members of the Working Group.
At the same time, at the meeting, the responses to the questionnaire prepared by the World Bank Group on the "Business bankruptcy" indicator of the "B-READY" report, the implementation status of the Road Map for 2022-2023 were discussed, certain changes were made among the members of the working group, and future activities measures have been determined.
It should be noted that the World Bank presents an international assessment report called "Business Ready" starting from 2022. In preparation of this report, new accountability mechanisms and international assessment tools are being implemented to improve private sector development and the business environment. One of the indicators of that report is called "Business bankruptcy".