Dünya Bankının qadın, biznes və hüquq reytinqində Azərbaycan son bir ildə 35 pillə irəliləyib
Dünya Bankının Qadın, Biznes və Hüquq üzrə 2024-cü il nəşrindəki hesabat-reytinqdə Azərbaycan öz indeksini 78,8-dən 85-ə çatdırıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin məlumatına görə, ölkəmiz həmin hesabat-reytinqdə 35 pillə irəliləyərək 190 ölkə arasında ötən ildəki 104-cü pillədən bu il 69-cu pilləyə yüksəlib.
Qadınların əmək bazarında iştirak və məşğulluq imkanlarının artırılması Azərbaycanda aparılan sosial islahatların əsas prioritetlərindən biridir. Bu məqsədlə son illər Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, habelə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın nazirliyin rəhbərlik etdiyi “Əmək bazarı” işçi qrupu tərəfindən bir sıra təkliflər hazırlanmaqla, əmək qanunvericiliyində qabaqcıl dünya təcrübəsinə uyğun təkmilləşdirmələr aparılıb.
Beləliklə, atılan addımların müsbət nəticəsi olaraq həmin beynəlxalq reytinqdə ölkəmizin əhəmiyyətli şəkildə irəliləməsi təmin edilib.

Azerbaijan has increased its index from 78.8 to 85 in the 2024 edition of the World Bank's report-rating on Women, Business and the Law, according to the information by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Republic of Azerbaijan.
Azerbaijan has moved up by 35 ranks in that report-rating, has risen to the 69th place among 190 countries from the 104th place last year.
Increasing the participation and employment opportunities of women in the labor market is one of the main priorities of social reforms in Azerbaijan.
Thus, as a positive result of the steps taken, the significant progress of Azerbaijan in the international ranking was ensured.