Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
28 dekabr 2021-ci il tarixində saat 15:00-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
Pandemiya ilə əlaqədar olaraq onlayn “Webex” platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, həmçinin Avrasiya Hasilat Sənayesi Bilik Mərkəzinin və İqtisadi Təşəbbüslərə Yardım İctimai Birliyinin təmsilçiləri iştirak etmişlər. İclasda işçi qrupunun 2021-ci il üzrə fəaliyyət planı çərçivəsində il ərzində görülmüş işlər müzakirə edilmiş, qarşıda duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığının artırılması, dövlət tənzimlənməsi yükünün optimallaşdırılması və tənzimləmənin keyfiyyətinin artırılması ilə bağlı məsələlər iclasda əsas müzakirə mövzusu olmuşdur. İclasda həmçinin təbii resursların idarəedilməsi indeksinin işçi qrupunun 2022-ci il üzrə fəaliyyət planına daxil edilməsi və bu istiqamətdə görüləcək işlərlə bağlı təkliflərin formalaşdırılması müzakirə edilmişdir.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində digər aidiyyəti qurumlardan nümayəndələrin işçi qrupunun işinə cəlb edilməsi, müvafiq təkliflərin formalaşdırılaraq nəzərdən keçirilmək üçün Komissiyaya təqdim edilməsi qərara alındı.

The next meeting of the Working Group on Effective Management and Macroeconomic Indicators of the Commission on Business Environment and International Rankings was held on December 28, 2021, at 15:00 through online platform “Webex”.
Representatives from Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Economy, Ministry of Finance, State Oil Fund, as well as Eurasia Extractive Industries Knowledge Hub and Public Association of Assistance to Economic Initiatives participated in online meeting. The meeting participants discussed the status of implementation of the actions specified in the activity plan of the working group for 2021 and exchanged their views on the next steps. The work done over the reporting period to ensure budget transparency, to increase the debt sustainability, to optimize the burden of government regulation, and to improve the quality of regulation were the main topics of discussion during the meeting. The meeting participants also discussed the offer to include Resource Governance Index into the activity plan of the working group for 2022 and to formulate proposals for work to be done in this direction.
As a result of the meeting held in the format of mutual discussions, the decisions were made to ensure the involvement of representatives from other relevant bodies in the work of the working group and the formulation of relevant suggestions that could serve to the improvement of country’s position in international rankings to be presented to the Commission for review.