Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Fiziki infrastruktur” işçi qrupunun 16 iyul 2024-cü il tarixində video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclas zamanı qrupda təmsil olunan Energetika Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Dövlət Statistika Komitəsinin və “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin nümayəndələri tərəfindən 2024-cü ilin Fəaliyyət Planında icraçısı olduqları tədbirlər üzrə cari ilin 1-ci yarımili ərzində görülmüş işlərə dair hesabatlar dinlənilib.
Eyni zamanda, Fiziki infrastruktur İşçi qrupunun tərkibindəki “Ekoloji təmiz və təhlükəsiz nəqliyyat vasitələrinin dövriyyəsinin stimullaşdırılması və infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi üzrə altqrup”un fəaliyyəti, xüsusilə elektrik mühərriki ilə işləyən nəqliyyat vasitələrinin istifadənin genişləndirilməsi, enerji doldurma məntəqələri ilə zəruri infrastrukturun yaradılması, avtonəqliyyat vasitələrinə texniki xidmət və təmiri üzrə aidiyyəti mütəxəssislərin hazırlanması, elektromobillərin texniki müayinəsi və dövlət texniki baxışından keçirilməsi, nəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası istiqamətində aparılmış işlər barədə məlumat verilib.
İclasın sonunda işçi qrupunun Fəaliyyət Planında əks olunmuş tədbirlərin icrasının davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

The next meeting of the "Physical Infrastructure" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held on July 16, 2024, in a video conference format.
During the meeting, reports were presented on the activities carried out in the first half of 2024 by representatives of the Ministry of Energy, Ministry of Ecology and Natural Resources, State Statistics Committee, and Azerbaijan Railways CJSC, as outlined in the Action Plan 2024.
At the same time, information was provided about the activities of the “Subgroup on Stimulating the Circulation of Eco-friendly and Safe Transportation Vehicles and Improving Infrastructure” within the Physical Infrastructure Working Group. This includes expanding the usage of electric vehicles, establishing necessary infrastructure with energy recharge stations, preparing specialists for technical service and maintenance of motor vehicles, conducting technical inspections and state technical examinations of electric vehicles, and works conducted in the direction of mandatory insurance of civil liability of vehicle owners.
In conclusion, the necessity of continuing the implementation of measures outlined in the Working Group's Action Plan was emphasized.