İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya və Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (BMK) nümayəndə heyəti arasında görüş olub. İclas zamanı Azərbaycan İnvestisiya Mühiti və Aqrobiznes Rəqabətliliyi Layihəsinin icrasına dair BMK və Azərbaycan hökuməti ilə imzalanan əməkdaşlıq sazişi, eləcə də anlaşma memorandumları istiqamətində ümumi fəaliyyətlə ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin, işçi qrupunun müvafiq dövlət qurumlarının əməkdaşları görülən işlər ilə bağlı təqdimatlar edib.
Görüş zamanı əməkdaşlıq sazişləri çərçivəsində biznes mühitinin əlverişliliyinin daha da artırılması, xüsusilə azad rəqabət mexanizminin inkişafı və bu sahədə şəffaflığın yüksəldilməsi üzrə həyata keçirilən kompleks tədbirlərdən danışılıb. Layihələr ilə bağlı əsas fəaliyyət istiqamətində də müzakirələr aparılıb.
Tərəflər sazişlər çərçivəsində Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya ilə fəaliyyəti əsasında Dövlət-Özəl dialoqunun şəffaf və təkmil platformada tam fəaliyyətinin təmin edilməsi istiqamətində görüləcək işləri müəyyənləşdiriblər.
Aparılan müzakirələrin nəticəsi olaraq, ölkənin investisiya mühitini yaxşılaşdırmaq və aqrobiznesin rəqabətliliyini artırmaq səylərini dəstəkləməklə, lisenziyalaşdırma və yoxlamaların aparılması qaydalarını sadələşdirmək üzrə birgə fəaliyyəti davam etdirmək barədə razılıq əldə olunub. Qeyd edilib ki, investisiya siyasəti və təşviqi çərçivəsini inkişaf etdirməyə və birbaşa xarici investisiyaların cəlbi edilməsi məqsədilə əməkdaşlıq sazişləri çərçivəsində Azərbaycan hökuməti ilə birgə addımlar davamlı olacaq.
Görüşdə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Beynəlxalq sazişlər üzrə işçi qrupu, eləcə də BMK-nın təcrübə meneceri Damien Shiels, region üzrə meneceri Jan Van Bilsen, ölkə üzrə meneceri Aliya Əzimova, region üzrə təcrübə rəhbəri İrina Kokaia, layihə meneceri Eka Avaliani, layihə məsləhətçisi Elçin Əhmədov, ərzaq təhlükəsizliyi üzrə ekspert Ekaterina Onul və investisiya siyasəti üzrə ekspert Yoga Arrada iştirak edib.

Center for Analysis of Economic Reforms and Communications (CAERC) hosted a meeting between the delegations from the Commission on Business Environment and International Rankings and the International Finance Corporation (IFC). The meeting was dedicated to an exchange of views on the Cooperation Agreement signed between IFC and the Republic of Azerbaijan on implementation of the Azerbaijan Investment Enabling Environment and Agribusiness Competitiveness Project, as well as to overall actions taken with respect to the Memorandums of Understanding. In addition, working group members from respective government agencies made presentations during the meeting.
Further discussions were held on comprehensive actions taken under the cooperation agreements to further enhance business enabling environment, develop free competitiveness mechanisms and transparency. Key areas of focus on the projects were also discussed.
The parties identified the works to be done to ensure full functioning of the Public Private Dialogue on a transparent and advanced platform based on the joint activities of the International Finance Corporation with the Commission on Business Environment and International Rankings.
The was ended with an agreement on further continuing joint actions to improve the investment enabling environment of the country, support efforts for increasing competitiveness of agribusiness, and simplify guidelines licensing and inspections. It was underlined that joint efforts with the Government of Azerbaijan would further continue in order to develop the investment policy and promotion framework and attract foreign direct investment under the cooperation agreements.
The meeting was attended by the Commission Working Group on International Agreements, as well as the Damien Shiels, IFC Practice Manager, Jan Van Bilsen, IFC Regional Management, Aliya Azimova, Country Manager, Irina Kokaia, Country Practice Manager, Eka Avaliani Project Management, Elchin Ahmadov, Project Specialist, Ekaterina Onul, Food Security Expert and Yoga Arrada, Investment Policy Expert.