Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Maliyyə bazarlarının inkişafı və kreditlərin əlçatanlığı İşçi qrupunun 27.12.2022-ci il saat 11:00-da “Webex” onlayn platforması üzərindən keçirilən iclasında Yol Xəritəsinin təqdimatı baş tutmuşdur.
İclasda İşçi qrupunun 2023-cü il üçün Fəaliyyət Planının layihəsi və 2022-ci il üzrə Fəaliyyət Planından irəli gələrək hazırlanan Dünya Bankı Qrupunun “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Maliyyə xidmətləri” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin həyata keçirilməsinə dair 2023-cü il üzrə Yol Xəritəsi (Yol Xəritəsi) ilə əlaqədar məlumat verilmiş və bu istiqamətdə müzakirələr aparılmışdır.
Yol Xəritəsi ümumilikdə 3 alt indikatordan, 11 komponent, 47 alt-komponent və 42 tədbirdən ibarətdir. Bu tədbirlərin 18-i dayanıqlı maliyyələşmə, 12-i kredit büroları və reyestrlərin fəaliyyəti, 5-i kreditlərin əldə edilməsinin effektivliyi, 5-i elektron ödənişlər, 2-i isə biznes kreditləri və təminatlı əqdlər üzrə tənzimləmə çərçivəsinin formalaşdırılması ilə bağlı fəaliyyətləri əhatə edir.
İlk olaraq Dayanıqlı maliyyələşmə istiqamətində nəzərdə tutulmuş tədbirlər barədə məlumat verilmişdir. Bu tədbirlərə yaşıl istiqrazlarla bağlı hüquqi çərçivənin yaradılması, Dayanıqlı Maliyyə üzrə Yol Xəritəsinin və taksonomiyanın (iqtisadi fəaliyyətlərin təsnifatı sistemi) hazırlanması, yaşıl istiqrazların emissiyası qaydasının hazırlanması, həmçinin iqlim riskinin maliyyə nəzarəti çərçivəsinə daxil edilməsi və yaşıl kreditlərlə bağlı tənzimləmə çərçivəsinin formalaşdırılması tədbirləri daxildir.
Həmçinin, kredit büroları və reyestrlərin fəaliyyəti istiqamətində icrası nəzərdə tutulmuş tədbirlərdən bəhs edilmişdir. Bu istiqamətdə kredit büroları və reyestrlərinə təqdim olunan məlumatların əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, borcalanların skorinq modelinin təkmilləşdirilməsi, daşınar əmlakın yüklülüyü reyestrinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, mülkiyyətin fudisiar ötürülməsi mexanizminin tətbiqi imkanlarının araşdırılması tədbirləri müəyyən edilmişdir.
İclasın davamında kreditlərin əldə edilməsinin effektivliyi, elektron ödənişlər, habelə biznes kreditləri və təminatlı əqdlər üzrə tənzimləmə çərçivəsi istiqamətində nəzərdə tutulmuş tədbirlərlə bağlı məlumat verilmişdir. Bu tədbirlər cari vəziyyətin diaqnostikası, maarifləndirmə və təbliğat tədbirlərinin həyata keçirilməsi, müvafiq sorğuların keçirilməsi və təkmilləşmə istiqamətində təkliflərin hazırlanması, həmçinin mövcud qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dəstək istiqamətlərini əhatə edir.
Görüşdə 2023-cü il üzrə Fəaliyyət Planının layihəsi məqbul hesab olunmuş və Yol Xəritəsi üzrə icraçı qurumlar tərəfindən icra müddətlərinə uyğun olaraq tədbirlərin icrasına başlanılması qərara alınmışdır.
İclasa Mərkəzi Bankın, Nazirlər Kabinetinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Maliyyə Monitorinqi Xidmətinin, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının, Azərbaycan Kredit Bürosunun, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının, Dövlət Neft Fondunun, “Ensis Hüquq Şirkəti” MMC-nin, “AzFinance İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin və “Asiya İnkişaf Bankı”nın nümayəndələri qatılmışdır.

The next meeting of the Working Group on Financial Markets Development and Accesibility of Loans of the Commission on Business Environment and International Rankings has been held on December 27, 2022, 11:00 through online platform “Webex”.
In the meeting, information was given about the draft Action Plan for 2023 of the Working Group and 2023 Roadmap for the implementation of measures focused on improvements in the relevant field related to the "Financial Services" indicator of the World Bank Group's "Enabling Business Environment" project, and discussions were held in this direction.
Information is provided about the total of 42 determined measures of the Roadmap, which are in the areas of sustainable finance, the operation of credit bureaus and registries, the effectiveness of obtaining loans, electronic payments and the regulatory framework for business loans and secured transactions.
First of all, information was given on measures planned in the direction of sustainable financing. These measures include the creation of a legal framework for green bonds, the preparation of the Sustainable Finance Roadmap and taxonomy (classification system of economic activities), the development of green bond issuance rules, as well as the inclusion of climate risk in the framework of financial supervision and the formation of the regulatory framework related to green loans.
In addition, information was provided on the measures related to the operation of credit bureaus and registries. In this regard, measures were defined to expand the scope of information provided to credit bureaus and registries, improve the scoring model of borrowers, expand the scope of the registry of movable property and investigate the possibilities of applying the mechanism of fiduciary transfer of ownership.
In the continuation of the meeting, information was provided regarding the measures in the direction of effectiveness of obtaining loans, electronic payments, as well as the regulatory framework for business loans and secured transactions. These measures include diagnosis of the current situation, implementation of educational and awareness measures, conducting relevant surveys and preparation of proposals for improvement, as well as supporting the improvement of existing legislation.
At the meeting, draft Action Plan for 2023 was considered acceptable and it was decided to start the implementation of measures by the responsible agencies of the Roadmap in accordance with the execution periods.
Representatives of the Central Bank, Cabinet of Ministers, Ministry of Economy, Ministry of Environment and Natural Resources, Ministry of Finance, Financial Monitoring Service, Small and Medium Business Development Agency, Azerbaijan Banks Association, Azerbaijan Credit Bureau, Azerbaijan Microfinance Association, Azerbaijan Insurers Association, State Oil Fund, “Ensis Law Firm” LLC, “Azfinance Investment Company” CJSC and “Asian Development Bank” have participated at the meeting.