“Mübahisələrin həlli, məhkəmə sistemi və hüququn aliliyi” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Dünya Bankının “Əlverişli Biznes Mühiti” layihəsinin “Mübahisələrin həlli, məhkəmə sistemi və hüququn aliliyi” işçi qrupunun 30.10.2023-cü il tarixdə saat 15:00-da video-konfrans formatında video-konfrans formatında növbəti iclası keçirilmişdir.
Onlayn platforma üzərindən təşkil edilən iclasda Ədliyyə və İqtisadiyyat nazirliklərinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Mərkəzi Bankın, Ali Məhkəmənin, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin, Vəkillər Kollegiyasının, Mediasiya Şurasının nümayəndələri və işçi qrupunun digər üzvləri iştirak ediblər.
İclasda Yol Xəritəsinin 1.1.1-ci (Kommersiya mübahisələri üzrə məhkəmə çəkişməsinin müxtəlif mərhələləri üçün vaxt çərçivələrinin tətbiqinin zəruriliyini müəyyən etmək məqsədilə monitorinqlərin aparılması və nəticəsindən asılı olaraq müvafiq təkliflərin hazırlanaraq Komissiyaya təqdim edilməsi) və 3.1.1.3-cü (Kommersiya mübahisələri üzrə 2022-ci ildə qəbul edilmiş qərarların monitorinqinin aparılması və həmin qərarların kifayət qədər əsaslandırılıb-əsaslandırılmaması sahəsində vəziyyətin qiymətləndirilərək nəticələrinə dair hesabatın Komissiyaya təqdim olunması) yarımbəndlərinin icrası ilə bağlı görülmüş işlər barədə yenidən işlənilmiş məlumatlar, habelə mediasiya sisteminin rəqəmsallaşdırılması, o cümlədən onlayn mediasiya xidmətlərinin göstərilməsi ilə bağlı təkliflər müzakirə edilmişdir.
Tədbir qarşılıqlı müzakirələr şəraitində davam etdirilib, görüş iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

The meeting of the Working Group entitled “Dispute resolution, judicial system and rule of law” of the World Bank's “Favorable Business Environment” project of the Commission on Business Environment and International Rankings was held on 30.10.2023 at 15:00 p.m. via video-conference.
Representatives of the Ministry of Justice, Ministry of Economy, State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Central Bank, Supreme Court, Court of Appeal, Bar Association, Mediation Council as well as other members of the working group took part in this meeting organized through online platform.
It should be noted that revised information on the work done in connection with the implementation of subsections 1.1.1 (conducting monitoring and, depending on the result, preparing appropriate proposals and submitting them to the Commission in order to determine the necessity of applying time frames for various stages of litigation in commercial disputes) and 3.1.1.3 (conducting monitoring of the decisions made in 2022 on commercial disputes and assessing the situation in the field of whether these decisions are sufficiently justified or not and submitting a report to the Commission on the outcomes) of the Road Map, as well as digitalization of the mediation system and proposals regarding the provision of online mediation services were discussed at this meeting.
The event continued amid mutual discussions and the questions of the participants had been answered.