“Rəqəmsal hökumətin inkişafı” İşçi qrupunun üçüncü rüb üzrə iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın tərkibində fəaliyyət göstərən “Rəqəmsal hökumətin inkişafı” İşçi qrupunun üçüncü rüb üzrə iclası keçirilib. İclasda 2025-ci il üzrə Fəaliyyət Planının icra vəziyyəti, 2026-cı il üçün hazırlanacaq yeni fəaliyyət istiqamətləri və BMT-nin Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksi (EHİİ) üzrə növbəti hesabat dövrünə hazırlıq məsələləri müzakirə edilib.
İclası açıq elan edən Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirinin müavini və İşçi qrupun sədri Samir Məmmədov Azərbaycanın 2024-cü il EHİİ hesabatında 9 pillə irəliləyərək 74-cü yerə yüksəldiyini qeyd edib və bu istiqamətdə davamlı fəaliyyətin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra İşçi qrupun sədrinin müavini Şahin Əliyev işçi qrupun Fəaliyyət Planının icrasına dair təqdimatla çıxış edib. Şahin Əliyev Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi üzrə bütün tədbir və alt-tədbirlər tamamlandığını, o cümlədən Süni İntellekt Strategiyası və Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyasının qəbul edildiyini bildirib. O, həmçinin “e-iştirak” platforması üzrə bütün texniki tapşırıqların icra olunduğunu, “Açıq Məlumatlar” platformasının yenilənərək EHİİ tələblərinə uyğunlaşdırıldığını və “mygov” platformasında bütün indikatorların təmin edildiyini iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
İclasda EHİİ 2026 hesabatına hazırlıq istiqamətində qarşıdakı prioritetlər, məlumat əsaslı idarəetmənin gücləndirilməsi, vətəndaş iştirakçılığı alətlərinin genişləndirilməsi və rəqəmsal hökumətin davamlı inkişafını təmin edəcək tədbirlər ətrafında müzakirələr aparılıb.

The third-quarter meeting of the “Digital Government Development” Taskforce operating under the Commission on the Business Environment and International Rankings was held. The meeting discussed the implementation status of the 2025 Action Plan, new strategic directions to be developed for 2026, and preparations for the next reporting period of the United Nations E-Government Development Index (EGDI).
Opening the meeting, Deputy Minister of Digital Development and Transport and Chair of the Taskforce Samir Mammadov highlighted that Azerbaijan advanced nine positions in the 2024 EGDI report, ranking 74th globally, and emphasized the importance of maintaining consistent progress in this direction.
Subsequently, Shahin Aliyev, Deputy Chair of the Taskforce, delivered a presentation on the implementation of the Action Plan. He noted that all measures and sub-measures under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population had been completed, including the adoption of the Artificial Intelligence Strategy and the Digital Government Concept. Shahin Aliyev also informed participants that all technical requirements for the e-Participation (e-iştirak) platform had been fulfilled, the Open Data platform had been updated in accordance with EGDI standards, and all indicators on the mygov platform had been achieved.
During the meeting, discussions were held on the priorities for preparing the EGDI 2026 report, strengthening data-driven governance, expanding citizen participation tools, and implementing measures to ensure the sustainable development of digital government in Azerbaijan.