Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupu çərçivəsində 8 may 2024-cü il tarixində tematik iclas keçirilib.
İclasda Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Komissiyaya təqdim edilmiş təkliflər işçi qrupun üzvləri və ekspertlərin də iştirakı ilə ətraflı müzakirə edilib.
Mədəniyyət və yaradıcı sənayelərlə bağlı təkliflərin həm effektiv şəkildə, həm də qısa müddətdə icra edilməsi məqsədilə işçi qrupun digər üzvlərinin rəy və təkliflərinin əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.
İclasın əsas nəticəsi olaraq, təkliflərin əksəriyyətinin artıq işçi qrupun Fəaliyyət Planına əlavə edildiyi qeyd edilib. Həmçinin, Mədəniyyət Nazirliyinin yuxarıda qeyd olunan sənayelər üzrə qanunvericilik layihələrini hazırlaması və işçi qrupa təqdim etməsi təklif edilib.

Proposals of the Ministry of Culture on culture and creative industries were discussed at the thematic meeting held within the "Technology and Innovations" working group.
A thematic meeting was held on May 8, 2024 within the "Technology and Innovations" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings.
At the meeting, proposals submitted to the Commission by the Ministry of Culture were discussed in detail with the participation of members of the working group and experts.
It was emphasized that the comments and suggestions made by other members of the working group are important in order to implement the proposals related to culture and creative industries both effectively and in a short period of time.
As the main outcome of the meeting, it was noted that most of the proposals have already been integrated to the Action Plan of the working group. Also, it was suggested that the Ministry of Culture should prepare legislative drafts on the aforementioned industries and submit them to the working group.