1985-ci il yanvarın 30-da Bakı şəhərində anadan olmuşdur.
2006-2009-cu illərdə Ədliyyə Nazirliyinin Qanunvericilik baş idarəsinin məsləhətçisi, aparıcı məsləhətçisi vəzifələrində çalışıb.
Ü.Mehdiyev 2009-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Hüquq mühafizə orqanları ilə iş şöbəsində məsləhətçi vəzifəsində işləyib.
2012-ci ildən Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Hüquq mühafizə orqanları ilə iş şöbəsində sektor müdiri vəzifəsində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 13 fevral tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini vəzifəsinə təyin edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 27 aprel tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri vəzifəsinə təyin edilib.

Born on January 30, 1985 in Baku.
Worked as advisor and leading consultant of the Legislative Department of the Ministry of Justice in 2006-2009.
U.Mehdiyev worked as a consultant in the law-enforcement department of the President Administration of the Republic of Azerbaijan in 2009-2012.
Since 2012, he has been working as a sector manager in law enforcement agencies of the President Administration of the Republic of Azerbaijan.
Appointed Deputy Chairman of the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 13 February 2014.
Appointed Chairman of the State Agency for Citizens Service and Social Innovations by the President of the Republic of Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 27 April 2018.