Vüsal Əfras oğlu Qasımlı
2004-cü ildə Gürcüstan İctimai Əlaqələr İnstitutunda Jurnalistika ixtisası üzrə ikinci magistr təhsili alıb.
2009-cu ildə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru və 2017-ci ildə iqtisad elmləri doktoru alimlik dərəcəsini müdafiə edib.
2021-ci ildə Harvard Universitetinin Kennedi İdarəçilik Məktəbində "İqtisadi artımın idarəedilməsi" mövzusunda rəhbər kadrlar proqramının məzunu olub.
2022-2023-cü illərdə Oksford Universitetində strategiya və innovasiya üzrə magistr (Postgraduate Diploma) təhsili alıb.
2025-2027-ci illərdə Oksford Universitetində Proqram İdarəetməsi üzrə magistr (Master of Science in Major Programme Management) təhsili alıb.
Elmi və pedaqoji fəaliyyəti
2010-2014-cü illərdə UNEC-də Xüsusi İstedadlar Qrupu və MBA proqramı üzrə pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub.
Harvard Universiteti, Vaşinqton Universiteti, Kaliforniya Universiteti, Qahirə Amerika Univeristeti, Seulun Hanyan və Hankuk Universitetləri və Rio-de-Janeyro Universitetində ictimai mühazirələr oxuyub.
2013-cü ildə Koreya Beynəlxalq İqtisadi Siyasət İnstitutunda qonaq alim kimi çalışıb.
2013-cü ildə dosent elmi adı verilib.
2020-ci ildən Prezident yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında professor vəzifəsində çalışır.
Vüsal Qasımlıya Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət Heyətinin 19.04.2024-cü il tarixli qərarı ilə professor elmi adı verilib.
Azərbaycan, rus, ingilis və digər dillərdə 15 kitabı və 500-ə qədər elmi və publisistik məqaləsi, o cümlədən iki dərslik, iki dərs vəsaiti, iki dərs proqramı və iki monoqrafiyası var.
Əmək fəaliyyəti
2000-2003-cü illərdə "Ekspress" qəzetinin redaksiyasında iqtisadi məsləhətçi,
2005-ci ildə “ANS-PRESS Nəşriyyat evi” MMC-də iqtisadi icmalçı,
2005-2007-ci illərdə “ANS-PRESS Nəşriyyat evi” MMC-də prezident olub.
2009-2011-ci illərdə Azərbaycan İctimai-Siyasi Universitetində kafedra müdirinin müavini olub.
2007-2011-ci illərdə Avropa İttifaqı, Dünya Bankı, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının (JİCA) və bir sıra beynəlxalq qurumların həyata keçirdiyi layihələrdə çalışıb.
2011-2016-cı illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin İqtisadiyyatın təhlili və qloballaşma məsələləri şöbəsinin müdiri vəzifəsində işləyib.
2015-ci ildə Böyük İyirmiliyin beyin mərkəzlərinin T20 platformasında Azərbaycanı təmsil edib.
2016-cı ildə Asiya İnkişaf Bankının iqtisadi inkişaf məsələləri üzrə məsləhətçisi olub.
2016-cı ildən Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorudur.
2021-ci ildə BMT-nin Asiya və Sakit Okean Komissiyasının milli koordinatoru təyin olunub.
Təltifləri
2012-ci ildə Astana İqtisadi Forumunun və Avrasiya Alimlərinin İqtisadi Klubunun mükafatını alıb.
2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə "Tərəqqi" medalı ilə təltif edilib.
2022-ci ildə "Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin 15 illiyi (2005–2020)" yubiley medalı ilə təltif edilib.
2024-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə "Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)" yubiley medalı ilə təltif edilib.
2024-cü ildə Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin 25 illiyi (1998-2023) yubiley medalı ilə təltif edilib.
2025-ci ildə “İkinci Beynəlxalq Türk Dünyası Elm Mükafatları” (2. Uluslararası Türk Dünyası Bilim Ödülleri) üzrə “İqtisadiyyat elmi” nominasiyasında ali mükafata layiq görülüb.
2025-ci ildə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsis olunmuş “Azərbaycan milli mətbuatının 150 illiyi (1875–2025)” yubiley medalı ilə təltif edilib.

Born on April 7, 1975, in Imishli region of Azerbaijan Republic.
In 2004, he received a second master's degree in Journalism at the Institute of Public Relations of Georgia.
In 2009, he received his PhD in Economics and in 2017 he got Degree on Doctor of Economic Sciences.
In 2021, he graduated from Harvard Kennedy School’s Executive Education program "Leading Economic Growth".
In 2022-2023, he graduated from the University of Oxford's master’s-level qualification - Postgraduate Diploma (PGDip) in Strategy and Innovation.
He is pursuing a Master of Science in Major Programme Management at the University of Oxford from 2025 to 2027.
Pedagogical activity
In 2013 Vusal Gasimli was given the title of Associate Professor.
V.Gasimli was engaged in pedagogical activity in the UNEC Special Talented Group and MBA program in 2010-2014.
V.Gasimli provided public lectures at Harvard University, Washington University, California University, Cairo University, Seoul Hanyan and Hankuk Universities, and Rio de Janeiro University.
He worked as a guest scholar at Korea International Economic Policy Institute in 2013.
Vusal Gasimli is professor at the Azerbaijan Public Administration Academy under the President of the Republic of Azerbaijan since 2020.
Vusal Gasimli was awarded the title of professor by the decision of the Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan dated April 19, 2024.
He has 10 books and about 500 scientific and publicist articles in Azerbaijani, Russian, Korean and English.
Labor Activity:
During the 12.05.2000-06.12.2003, the economic consultant in Express newspaper edition,
15.02.2005-19.11.2005, Economic columnist at ANS-PRESS Publishing House LLC,
19.11.2005-30.04.2007, President of ANS-PRESS Publishing House LLC,
09.02.2009-11.05.2011, Deputy of head of the Department at Azerbaijan Socio-Political University,
In 2007-2011, he worked on projects implemented by the European Union, the World Bank, the Japan International Cooperation Agency (JICA) and several international organizations.
In 2011-2016, he worked as Head of the Department for Economic Analysis and Globalization of the Center for Strategic Studies under the President of the Republic of Azerbaijan.
In 2016, he became an economic development consultant for the Asian Development Bank.
In 2015, he represented Azerbaijan at the T20 platform of brain centers of the G20.
From 10.05.2016 to present he is the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan.
He is also a member of the government commission established on the basis of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated July 13, 2016 No. 2199 "On additional measures to improve the business environment in the Republic of Azerbaijan and further improvement of the position of our country in international rankings".
Vusal Gasimli was appointed Focal Point of UNESCAP in 2021.
Awards
Vusal Gasimli got the award of Astana Economic Forum for outstanding research achievements in 2012.
He was awarded the "Progress" Medal in 2018 by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.
He was awarded the "15th anniversary of the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan (2005-2020)" jubilee medal in 2022.
He was awarded the "100 years of Heydar Aliyev (1923-2023)" jubilee medal by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan in 2024.
He was awarded the 25th Anniversary Medal (1998–2023) by the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan in 2024.
In 2025, he was awarded the Grand Prize in the field of Economic Sciences at the Second International Turkic World Science Awards.
In 2025, he was awarded the "150th Anniversary of the Azerbaijani National Press (1875–2025)" jubilee medal, established by the Decree of President Ilham Aliyev.