Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın "Xarici ticarət və ticarət tarifləri" üzrə İşçi qrupunun növbəti iclası 5 mart 2021-ci il tarixində video-konfrans formatında keçirilmişdir. İclası İşçi qrupun rəhbəri, İqtisadiyyat Nazirliyinin Ticarət siyasəti və Ümumdünya Ticarət Təşkilatı şöbəsinin müdiri Xəzər Bəşirov giriş sözü ilə açaraq üzvləri salamlamış və İşçi qrupun 2021-ci il üçün təsdiq edilmiş Fəaliyyət Planında cari il ərzində icrası nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında iştirakçılara geniş məlumat vermişdir.
İclasda iştirak edən Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri cənab Vüsal Şıxəliyev İşçi qrupunun fəaliyyətinə uğurlar arzulamış, 2021-ci il üçün təsdiq edilmiş Fəaliyyət Planındakı tədbirlərin həyata keçirilməsinin ölkəmizin xarici ticarət sahəsində beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin daha da yüksəlməsinə səbəb olacağına ümid etdiyini bildirmişdir.
Tədbirin gündəliyinə uyğun olaraq, İşçi qrupun 2021-ci il üçün Fəaliyyət Planının icrasından irəli gələn məsələlər və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı əsas icraçı qurumlar olan İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin nümayəndələri təqdimatla çıxış etmiş, daha sonra İşçi qrupda təmsil olunan aidiyyəti qurumların nümayəndələri ilə birlikdə müzakirələr aparılmış, müvafiq təkliflər verilmişdir.

The next meeting of the Working Group on "Foreign Trade and Trade Tariffs" of the Commission on Business Environment and International Ratings was held on March 5, 2021 in a video conference format. Khazar Bashirov, Head of the Working Group, Head of the Trade Policy and World Trade Organization Department of the Ministry of Economy, opened the meeting and greeted the members and briefed the participants on the activities to be implemented during the current year according to the Action Plan of the Working Group approved for 2021.
Mr. Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission, participating in the meeting wished success to the work of the Working Group, expressed hope that the implementation of the measures in the approved Action Plan approved for 2021 will further increase the position of our country in international rankings in the field of foreign trade.
According to the agenda of the event, representatives of the Ministry of Economy, the State Customs Committee and the Food Safety Agency that are the main executive bodies, made presentations on the issues arising from the implementation of the Working Group's Action Plan for 2021 and the tasks ahead, afterwards, discussions were held with the representatives of the relevant agencies represented in the Working Group, and relevant proposals were made.