“Biznesə daxilolma” İşçi qrupunun iclası keçirilib
31 iyul 2025-ci il tarixdə Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) rəhbərlik etdiyi “Biznesə daxilolma” İşçi qrupunun iclası keçirilib. Tədbirdə işçi qrup üzvləri və onun fəaliyyətinə bilavasitə cəlb olunmuş məsul şəxslər, hüquq və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev Dünya Bankı Qrupunun Azərbaycan üzrə qiymətləndirmələr apardığını və cari ildə nəşr olunacaq hesabata ölkəmizin də daxil ediləcəyini bildirib.
Sonra DVX-nin rəis müavini Samirə Musayeva Yol Xəritəsi çərçivəsində həyata keçirilmiş işlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, hüquqi şəxslərin təsis sənədlərinə edilən hər bir dəyişikliyin, eləcə də qeydə alınmış faktların hər bir sonrakı dəyişikliyinin qeydiyyata alınması proseslərinin elektronlaşması, asanlaşması və reyestrin proaktivliyinin təmin edilməsi məqsədilə “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” və “Notariat haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə” qanun layihələri hazırlanıb. Layihələrdə təsis payının özgəninkiləşdirilməsi (alğı-satqı, bağışlama müqavilələri və s.) və yüklü edilməsi ilə bağlı müqavilələrin proaktiv olaraq qeydiyyat orqanı tərəfindən notariat orqanından alınması və reyestrdə müvafiq dəyişikliklərin qeydə alınması nəzərə alınıb. Hazırda həmin sənədlər razılaşma mərhələsindədir. Bundan başqa, fəaliyyəti xüsusi qanunvericilik aktları ilə tənzimlənən hüquqi şəxslərin qeydiyyata alınması ilə bağlı digər dövlət orqanları tərəfindən verilən sənədlərin elektron qaydada qeydiyyat orqanına təqdim olunması üçün DVX ilə Mərkəzi Bank və KOBİA-nın məlumat bazaları arasında elektron mübadilə məqsədi daşıyan texniki imkanın yaradılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
İşçi qrupun üzvləri, Ədliyyə Nazirliyinin Notariat, qeydiyyat və reyestr baş idarəsinin rəis müavini Seymur İsmayılov və Ədliyyə sahəsində rəqəmsallaşma və innovasiyalar idarəsinin rəisi vəzifəsini icra edən Qismət Qurbanov xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı zamanı təsisçi xarici hüquqi şəxsin elektron apostil verilmiş xarici mənşəli sənədlərinin Elektron Apostil Proqramı vasitəsilə yoxlanılmaqla tərcüməsinin notarius tərəfindən distant rəsmiləşdirilməsi və qeydiyyat orqanına təqdim olunması ilə bağlı görülmüş işlər barədə məlumat veriblər.
İşçi qrupun üzvü, Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Konsulluq idarəsinin Vətəndaşlıq məsələləri şöbəsinin müdiri Ruhlan Nəbiyev “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanuna edilmiş dəyişikliklərdən irəli gələrək XİN tərəfindən “Konsul leqallaşdırılması” informasiya sisteminin təsis edilməsi və həmin sistem üzərindən təqdim olunan sənədlərin qeydiyyat orqanına göndərilməsinədək həyata keçirilən bütün zəruri işlərin yekunlaşdırılması üzərində görülmüş işlər barədə danışıb.
İclasda 2025-ci il üzrə müvafiq yol xəritəsi ilə bağlı qarşıda duran vəzifələr, biznesin təsis edilməsi proseslərinin daha da yaxşılaşdırılması ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Benefisiar mülkiyyətçi barədə məlumatlara dair “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” Qanuna edilmiş dəyişikliklər müzakirə olunub.
Qeyd edək ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxilolma” İşçi qrupuna rəhbərliyi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti həyata keçirir (https://azranking.az/az/working-groups).

On July 31, 2025 a meeting of the "Business Entry" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings, led by the State Tax Service (STS) under the Ministry of Economy, was held. The event was attended by members of the working group and officials directly involved in its activities, as well as representatives of legal and consulting companies.
Samira Musayeva, Head of the Working Group and Deputy Head of the State Tax Service under the Ministry of Economy, welcomed the meeting participants and conveyed to their attention the issues on the agenda.
Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission for Business Environment and International Rankings, Head of the Monitoring, Coordination and Evaluation Sector of Economic Reforms of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, stated that the World Bank Group was conducting assessments on Azerbaijan, when our country would be included in the report to be published the current year.
Then, Deputy Head of the State Tax Service Samira Musayeva reported on the activities implemented within the framework of the Roadmap. It was noted that, in order to ensure the electronicization and simplification of the processes of registering each change made to the constituent documents of legal entities, as well as each subsequent change of the registered facts, and the proactivity of the register, draft laws “On State Registration and State Register of Legal Entities” and “On Notary” have been prepared. The draft law takes into account the proactive receipt of contracts related to the alienation of the constituent share (purchase and sale agreements, donation agreements, etc.) and encumbrance by the registration authority from the notary authority and the registration of the relevant changes in the register. Currently, the aforementioned documents are at the stage of agreement.
Moreover, activites are currently underway to create a technical facility that ensures electronic exchange between the STS database and the Central Bank and SMBDA databases in order to submit documents issued by other state bodies to the registration authority electronically regarding the registration of legal entities which activities are regulated by special legislative acts.
Members of the working group, Deputy Head of the Notary, Registration and Registry Department of the Ministry of Justice Seymur Ismayilov, and Acting Head of the Department of Digitalization and Innovations in the Field of Justice, Gismat Gurbanov, provided information on the work implemented within creating a technical opportunity to verify the foreign origin documents of the founder - foreign legal entity, which have been issued an electronic apostille during the electronic state registration of limited liability companies with foreign investment, through the Electronic Apostille Program promoted by the Hague Conference on Private International Law, and to have their translation officially certified by a notary via the information system and submitted to the registration authority within the framework of integration.
Member of the working group, Head of the Consular Affairs Department of the Citizenship Affairs Division of the Ministry of Foreign Affairs, Ruhlan Nabiyev provided information on activities implemented by the Ministry of Foreign Affairs towards establishment of the “Consular Legalization” information system by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, following the amendments made to the Law “On State Registration and State Register of Legal Entities” and the finalization of all necessary work carried out until the documents submitted through that system to the registration authority.
The meeting covered discussions on the upcoming tasks related to the relevant roadmap for 2025, and exchanged views on further improving the business establishment processes. The amendments made to the Law "On State Registration and State Register of Legal Entities" regarding information on the beneficial owner were discussed, and views were exchanged on the additional issues arising for taxpayers.
As is obvious, "Business Entry" Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings is led by the State Tax Service under the Ministry of Economy (https://azranking.az/az/working-groups).