“Biznesə daxilolma” İşçi qrupunun iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Biznesə daxilolma” İşçi qrupunun iclası keçirilib.  Tədbirdə İşçi qrupun üzvləri və onun fəaliyyətinə bilavasitə cəlb olunmuş məsul şəxslər, hüquq və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin sektor müdiri Vüsal Şıxəliyev Dünya Bankı Qrupunun yeni «Business Ready» hesabatının metodologiyası və qarşıda duran prioritetlər barədə məlumat verib. Bildirib ki, hesabat dünya ölkələrində biznes mühitini özəl sektorun inkişafı kontekstində qiymətləndirir. Azərbaycanın 2025-ci ilin sentyabr ayında nəşr olunacaq hesabata daxil ediləcəyi gözlənilir. Vüsal Şıxəliyev bu layihənin ölkədə biznes sahələrinin funksionallığı, bütövlükdə özəl sektorun inkişafına təsir göstərən biznes qaydaları və dövlət xidmətlərinin müqayisəli qiymətləndirilməsi kimi komponentlərə əsaslandığını diqqətə çatdırıb.
Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva “Yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı prosedurlarındakı yeniliklər, biznesə daxilolma sahəsində ən son islahatlar və “Biznesə daxilolma” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində görülmüş işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə təqdimatla çıxış edib. Biznesin təsis edilməsi praktikasının qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla təkmilləşdirildiyini bildirən S.Musayeva startaplar üçün rəqəmsal dövlət xidmətlərinin və informasiyanın şəffaflığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə danışıb. Qeyd edib ki, yenilənmiş qanunvericiliyə əsasən, yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı prosedurları eyniləşdirilib. Bu yenilik ölkədə xarici subyektlər üçün elektron qeydiyyat xidmətini tamamilə əlçatan etməklə biznesə başlama prosesini asanlaşdırıb. Nəticədə, xarici investisiyalı MMC-lərin e-dövlət qeydiyyatı zamanı işçilərlə ilk dəfə bağlanmış əmək müqaviləsi məlumatlarının ƏƏSMN-nin e-informasiya sisteminə ötürülməsi, e-ərizəyə hüquqi ünvanı təsdiq edən sənədin əlavə olunmasına dair tələbin aradan qaldırılması, xarici fiziki şəxslərlə yanaşı elektron dövlət qeydiyyatından xarici hüquqi şəxslərin də istifadə etməsi mümkün olacaq. Eyni zamanda, diqqətə çatdırılıb ki, elektron apostil verilmiş xarici mənşəli sənədləri müvafiq proqram vasitəsilə yoxlamaqla onların tərcüməsinin informasiya sistemi üzərindən notarius tərəfindən distant rəsmiləşdirilməsi və ünvana çatdırılması xidmətinin yaradılması istiqamətində işlər həyata keçirilir.
S.Musayevanın sözlərinə görə, “Biznesə daxilolma” sahəsində həyata keçirilmiş 2022-2023-cü illər üzrə Yol Xəritəsi çərçivəsində qeydiyyat prosesində sanksiya tətbiq edilməli şəxslərin nəzərə alınması və kommersiya hüquqi şəxsin rəhbərinin səlahiyyət müddəti bitdikdə elektron kabinetdən istifadəsinin məhdudlaşdırılması kimi tədbirlər görülüb. Bundan başqa, yerli investisiyalı MMC-lər üçün məlumat dəyişikliyi elektronlaşdırılıb. Kommersiya hüquqi şəxsin adının unikallığı ilə bağlı imtina üçün əsaslar yaradılıb. Bütün bunlar biznes qurmaq istəyənlər üçün zəruri qaydaların mərhələlərinin, prosedurların və vaxt itkisinin əhəmiyyətli şəkildə azalmasına yol açıb. S.Musayeva qarşıdakı dövrdə xarici investisiyalı hüquqi şəxslər üzrə xarici dildə sənədlərin autentifikasiyası və elektron xidmətlərin genişləndirilməsi sahəsində görüləcək işlər barədə də iclas iştirakçılarını məlumatlandırıb.
İclas çərçivəsində İşçi qrupun üzvü, Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin Konsulluq məsələləri şöbəsinin müdiri Anar Məmmədov təmsil etdiyi qurumun “Konsul leqallaşdırılması” informasiya sisteminin təsis edilməsi və leqallaşdırılmış sənədlərin tərcüməsinin “Elektron notariat” informasiya sistemi üzərindən notarius tərəfindən distant rəsmiləşdirilməsi və ünvana çatdırılması xidmətinin yaradılması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib.
İclasın davamında Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva “Biznesə daxilolma” sahəsində tənzimləyici çərçivənin hazırlıq səviyyəsinin təhlili üzrə təqdimatla çıxış edib.
İşçi qrupun üzvləri müzakirələr zamanı ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması və beynəlxalq reytinqlər üzrə yüksək nəticələrin əldə olunması məqsədilə qarşıda duran vəzifələr, o cümlədən təkliflərin təqdim edilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
İclasda yerli və xarici investisiyalı MMC-lərin elektron dövlət qeydiyyatı prosedurlarındakı yeniliklər və biznesə daxilolma sahəsində həyata keçirilmiş islahatlar müzakirə edilib. Müxtəlif qurumların nümayəndələri, özəl şirkətlərin təmsilçiləri, ekspertlər layihə ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.
Qeyd edək ki, Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Biznesə daxilolma” işçi qrupuna rəhbərliyi İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti həyata keçirir (https://azranking.az/az/working-groups).

Meeting of the “Business Entry" Working Group was held
A meeting of the “Business Entry” Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings headed by the State Tax Service under the Ministry of Economy was held. The event was attended by members of the working group, responsible persons directly involved in its activities, and representatives of legal and consulting companies.
The head of the working group, the deputy head of the State Tax Service under the Ministry of Economy Samira Musayeva welcomed the meeting participants and brought to their attention the issues on the agenda.
Head of the Secretariat of Commission on Business Environment and International Rankings, Sector Head of the Department on Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Vusal Shikhaliyev informed about the methodology of the new "Business Ready" report of the World Bank Group and the upcoming priorities. The report evaluates the business environment in the world countries in the context of the development of the private sector, he mentioned. Azerbaijan is expected to be included in the report to be published in September 2025. Vusal Shikhaliyev expressed, that this project is based on components such as functionality of business areas in the country, business rules affecting the development of the private sector as a whole, and comparative evaluation of public services.
Samira Musayeva, Deputy Head of the State Tax Service made a presentation related to information on innovations in electronic state registration procedures of domestic and foreign-invested LLCs and the latest reforms in the field of business entry, as well as information on implemented activities, tasks ahead, within the "Road Map for the year 2024 on the implementation and communication of improvements in the relevant field related to the indicator of "Business Entry" of the "Business Ready” report  of the World Bank Group”. Stating that the practice of establishing a business has been improved taking into account the advanced international experience, S. Musayeva provided information on measures implemented towards increasing the transparency of digital state services for start-ups. She expressed, that according to the updated legislation, the electronic state registration procedures of local and foreign-invested LLCs have been aligned. This innovation has simplified the process of business entry by making the electronic registration service fully available for foreign entities in the country. Thus, during the e-state registration of foreign-invested LLCs, the data on the employment contracts concluded with employees for the first time will be transferred to the e-information system of the Ministry of Labour and Social Protection of Population, the requirement to attach a document confirming the legal address to the e-application will be removed, as well as the e-state registration will be possible not only for foreign natural persons, and foreign legal entities, as well. At the same time, it was submitted information that by checking documents of foreign origin issued with an electronic apostille through the appropriate program, activities are being implemented towards establishing a service of remote legalization and delivery of their translation by a notary via the information system.
S. Musayeva accented on measures within the framework of the Road Map for 2022-2023 implemented in the field of "Business Entry",  such as taking into account the persons who should be sanctioned in the registration process, and limiting the use of e-cabinet when the term of office of the head of a commercial legal entity ends. Moreover, it was created opportunities for electronic information change for LLCs with local investments. There provided grounds for refusal regarding the uniqueness of the name of a commercial legal entity. All this has led to a significant reduction in the stages of necessary regulations, procedures and time loss for those who want to start a business. S. Musayeva also informed the meeting participants on activities implemented towards authentication of foreign language documents and expansion of electronic services for legal entities with foreign investments.
During the meeting, a member of the working group, head of the Consular Affairs Department of the Consular Office of the Ministry of Foreign Affairs, Anar Mammadov provided information on activities implemented towards establishment of the "Consular Legalization" information system of the Ministry of Foreign Affairs and the organization of the service of remote legalization and delivery of the translation of legalized documents by a notary via the "Electronic Notary" information system.
Then, the deputy head of the State Tax Service, Samira Musayeva, made a presentation on the analysis of the level of preparation of the regulatory framework in the field of "business entry".
During the discussions, the members of the working group exchanged views on the upcoming tasks, including submitting of proposals, in order to improve the business environment in the country and achieve high results in international rankings.
Innovations in electronic state registration procedures of local and foreign-invested LLCs and reforms implemented in the field of business entry were discussed at the meeting. Representatives of various institutions, representatives of private companies, experts submitted their proposals regarding the issues.
It should be noted that the "Business Entry" working group of the Commission on Business Environment and International Rankings is managed by the State Tax Service under the Ministry of Economy (https://azranking.az/az/working-groups).