“Biznesə daxilolma” işçi qrupunun iclası keçirilib
Avqustun 2-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Biznesə daxilolma” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Ədliyyə Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, eləcə də işçi qrupa daxil olan konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan yeni “Business Ready” hesabatının “Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə cavablandırılmış sorğu vərəqəsinin və qiymətləndirmə nəticələrinə dair arayışın müzakirəsi aparılıb.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının Katibliyinin rəhbəri, Azәrbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasәt vә sәnaye mәsәlәlәri şöbәsinin sektor müdiri Vüsal Şıxәliyev Dünya Bankı tərəfindən təqdim olunan yeni “Business Ready” hesabatı, qiymətləndirmə zamanı tətbiq edilən metodologiya,  hesabatın “Biznesə daxilolma” indikatoru üzrə sorğu vərəqəsinə dair məlumat verib.
“Biznesə daxilolma” işçi qrupunun rəhbəri, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin rəis müavini Samirə Musayeva sorğu vərəqəsi üzrə yaranan məsələlər, ölkəmizdə biznesin qeydiyyatı sahəsində tətbiq olunan təcrübə və həyata keçirilən islahatlar barədə məlumat verib.
İşçi qrupun üzvləri bu sahədə onlayn xidmətlərin mövcudluğu, qeydiyyat prosesində digər dövlət qurumları ilə inteqrasiya, yerli MMC-lərin, həmçinin xarici hüquqi və fiziki şəxslərin təsisçiliyi ilə bağlı məsələləri, “Biznesə daxilolma” sahəsində həyata keçirilən Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində görülən işlərin bu qiymətləndirmə prosesinə təsirlərini müzakirə ediblər. Ölkəmizin bu qiymətləndirmə prosesində obyektiv dəyərləndirilməsi üçün imkanlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş zamanı “Azercell Telekom” şirkətinin nümayəndəsi Sevinc Novruzova milli şirkətlər barədə ümumi data bazanın yaradılması, kontr-agentlərlə iş zamanı bu datadan istifadə edilməsi imkanlarına baxılması təklifi ilə çıxış edib.

On August 2, 2023, a video conference meeting of the "Business Entry" working group of Commission on Business Environment and International Rankings of the
Republic of Azerbaijan supervised by the State Tax Service under the Ministry of Economy was held.
The event was attended by the State Tax Service under the Ministry of Economy, Ministry of Justice, Ministry of Foreign Affairs, the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, as well as representatives of the consulting companies within working group.
The completed questionnaire on the "Business Entry" indicator of the new "Business Ready" report presented by the World Bank and the detailed information on the evaluation results was discussed at the meeting.
Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Ratings, Head of the Economic Reforms Monitoring, Coordination and Evaluation Sector of the Department of Economic Policy and Industrial Affairs of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Vusal Shikhaliyev introduced information on the new "Business Ready" report submitted by the World Bank, the methodology applied during the assessment, and the questionnaire on the "Business Entry" indicator of the report.
Head of the working group, deputy head of the State Tax Service under the Ministry of Economy Ms. Samira Musayeva introduced the detailed information on the issues arising from the questionnaire, the experience applied in the field of business registration in Azerbaijan, as well as the implemented reforms.
The members of the working group discussed the availabilty of relevant online services, integration with other state institutions in the registration process, issues related to the establishment of local LLCs, as well as founded by both foreign legal and natural persons, the impact of activities implemeted within “Business Entry” Road Map on the evaluation process, were discussed. Moreover, participants exchanged views on possibilities for objective evaluation of our country within the evaluation process.
During the meeting, the representative of "Azercell Telekom" Sevinj Novruzova offered to create a common database on national companies, to consider the possibilities of using this data when cooperating with counter-agents.