İyulun 5-ində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun onlayn formatda iclası keçirilmişdir. İclasda işçi qrupun üzvü olan dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak etmişdir.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev açılış çıxışı edərək ölkənin Qlobal İnnovasiya İndeksindəki göstəricilərinin yaxşılaşdırılmasının zəruriliyini qeyd edib. Eyni zamanda, müvafiq göstəricilərin inkişaf etdirilməsi üçün işçi qrupun öz fəaliyyət istiqamətlərinə uyğun tədbirlər görməsinin və beynəlxalq təşkilatlarla bu istiqamətdə danışıqların aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Vüsal Şıxəliyev bildirib ki, işçi qrupun üzvlərinin səyləri nəticəsində aidiyyəti sahələr üzrə diqqətəlayiq irəliləyişlərə nail olunub, lakin daha yaxşı nəticələr üçün daha çox araşdırmanın aparılması və konkret addımların atılması zəruridir.
İşçi qrupun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov qeyd olunan məsələlərlə bağlı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən atılan addımlar və icrası davam etdirilən tədbirlər barədə danışıb. Mobil rabitə, internet xidmətləri, startaplara verilən dəstək və eyni zamanda tələbələrə “Technest” proqramı çərçivəsində təklif edilən proqramlaşdırma və kodlaşdırma üzrə tədris və onun uğurlu nəticələri barədə məlumat verilib. Eyni zamanda, Elektron Hökumətin İnkişafı İndeksində ölkənin mövqeyinin yaxşılaşdırılması üçün Nazirlik tərəfindən atılan konkret addımlara nəzər yetirilib.
Daha sonra, iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən işçi qrupun 2022-ci il üzrə görülmüş işlərin hesabatları və 2023-cü il üzrə qarşıya qoyulmuş hədəflər müzakirə olunub. Verilmiş məlumatlar əsasında Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri tərəfindən müvafiq təkliflər və qərarlar verilib.

On June 5th, “Technology and innovations” working group of the Commission on Business environment and international rankings held a meeting in an online format. Representatives from the governmental agencies that are the members of the working group participated in the meeting.
Vusal Shikhaliyev who is the head of the Secretariat of the Commission made an opening speech and noted the importance of improving the results of the country in the Global Innovation Index. At the same time, he emphasized the importance of the working group’s taking actions based on its direction of activities and of maintaining communications with the international organizations on this direction.
Samir Mammadov who is the head of the working group and the deputy minister of the Ministry of Digital Development and Transport talked about the steps taken and measures being taken by the Ministry about the points mentioned. Information about mobile communications, internet services, support provided to startups, and also the education on programming and coding offered to students within the framework of “Technest” program and its successful results were provided. At the same time, specific steps taken by the Ministry to improve the results of the country in the E-Government Development Index were analyzed.
Afterwards, in accordance with the agenda of the meeting, reports on the actions taken by the working group in 2022 and targets set for 2023 were discussed by the representatives of the governmental agencies. Based on the information provided, relevant recommendations and decisions were made by the head of the Secretariat of the Commission.