27 Oktyabr tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupunun onlayn formatda iclası keçirilmişdir. İclasda işçi qrupun üzvü olan dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak etmişdir.
Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev açılış çıxışı edərək Qlobal İnnovasiya İndeksinin müzakirəsi məqsədilə təşkil edilmiş tematik iclaslar barədə məlumat verib və bu iclasda da konkret addımların müəyyənləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Katibliyin rəhbəri qeyd edib ki, “Texnologiya və innovasiyalar” işçi qrupu Qlobal İnnovasiya İndeksində yer alan indikatorların təxminən yarısını əhatə edir. Məhz bu səbəbdən də ilin sonuna qədər həyata keçirilə biləcək tədbirlərə maksimum dərəcədə diqqətlə yanaşılmalıdır.
İşçi qrupun rəhbəri, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov həm nazirlik tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər, həm Qlobal İnnovasiya İndeksində ölkənin mövqeyinin yaxşılaşdırılmasına dair Matrisaya edilmiş dəyişikliklər, həm də İndeksin hesabatında N/A kimi qiymətləndirilmiş indikatorlarla bağlı məsələləri qaldırıb. Sədr qeyd edib ki, Fəaliyyət Planının qısa müddət ərzində hazırlanması və işlərə başlanılması zəruridir.
Daha sonra, iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Qlobal İnnovasiya İndeksində ölkənin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması üçün hazırlanmış Matrisanın yeni layihəsinin detalları, eyni zamanda elektron iştirakçılıqla bağlı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təklifləri müzakirə olunub. Verilmiş məlumatlar əsasında Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri tərəfindən müvafiq təkliflər və qərarlar verilib.

Another meeting of “Technology and innovations” working group has been held
On October 27th, “Technology and innovations” working group of the Commission on Business environment and international rankings held a meeting in an online format. Representatives from the governmental agencies that are the members of the working group participated in the meeting.
Vusal Shikhaliyev who is the head of the Secretariat of the Commission made an opening speech and gave information about the thematic meetings organized for the purpose of discussing the Global Innovation Index and emphasized the importance of defining concrete steps in this meeting. The head of the secretariat noted that the "Technology and innovations" working group covers about half of the indicators included in the Global Innovation Index. It is for this reason that measures that can be implemented before the end of the year should be treated with maximum care
Samir Mammadov who is the head of the working group and the deputy minister of the Ministry of Digital Development and Transport raised the issues related to the measures implemented by the ministry, the changes made to the Matrix for improving the country's position in the Global Innovation Index, and the indicators evaluated as N/A in the Index report. The chairman noted that it is necessary to prepare the Action Plan in a short period of time and start taking actions as soon as possible.
Following that, in accordance with the agenda of the meeting, the details of the new draft of the Matrix prepared for the further improvement of the country's position in the Global Innovation Index, as well as the proposals of the Innovation and Digital Development Agency of the Ministry of Digital Development and Transport regarding e-participation were discussed. Based on the information provided, relevant recommendations and decisions were made by the head of the Secretariat of the Commission.