24 aprel 2024-cü il tarixində saat 15:00-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər işçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
“Webex” platforması üzərindən həyata keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Energetika Nazirliyinin və “Ekvita” şirkətinin təmsilçiləri iştirak etmişlər. İclasda işçi qrupunun 2023-cü il üzrə fəaliyyət planının yekunları və ilin 1-ci rübündə görülmüş işlər müzakirə edilmiş, qarşıda duran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığının artırılması, dövlət tənzimlənməsi yükü, borc dinamikası, monetar azadlıq, qlobal İnnovasiyalar İndeksi habelə təbii resursların effektiv idarə edilməsi ilə bağlı məsələlər iclasda əsas müzakirə mövzusu olmuşdur.
Qarşılıqlı müzakirə formatında aparılan iclasın nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində fəaliyyətlərin icra edilməsi, dövlət tənzimlənməsi yükünün optimallaşdırılması və təbii resursların effektiv idarə edilməsi barədə tədbirlərin icra edilməsi çərçivəsində növbəti rüb ərzində işlərin dahada effektiv idarəedilməsi qərarı alınmışdır. Habelə “Büdcə şəffaflığı” indikatoru üzrə görüləcək işlərin effektivliyinin artırılması istiqamətində təkliflər müəyyən edilmişdir və müvafiq təkliflərin formalaşdırılaraq nəzərdən keçirilmək üçün Komissiyaya təqdim edilməsi qərara alınmışdır.

The next meeting of the Working Group on Effective Management and Macroeconomic Indicators of the Commission on Business Environment and International Rankings was held on April 24, 2024 at 15:00 through online platform “Webex”.
Representatives from Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Economy, Ministry of Finance, State Oil Fund, Ministry Ecology and Natural Resources, Ministry of Energy as well as “Ekvita” company participated in online meeting. The meeting participants discussed the actions taken during the first part of the year for the implementation of the action plan of the working group for 2023 and the work done in the 1st quarter of the year were discussed, and opinions were exchanged on the upcoming issues. Ensuring budget transparency, increasing debt sustainability, the burden of state regulation, debt dynamics, monetary freedom, the global Innovation Index, as well as the effective management of natural resources were the main topics of discussion at the meeting.
As a result of the meeting held in the format of a mutual discussion, a decision was made to carry out activities in the direction of raising the position of our country in international rankings, to optimize the burden of state regulation and to effectively manage natural resources in the next quarter. In addition, suggestions for increasing the effectiveness of the work to be done under the "Budget transparency" indicator were determined and it was decided to formulate and submit relevant proposals to the Commission for consideration.