“Biznesin müflisləşməsi” İşçi qrupunun hüquq və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşü keçirilib
26 dekabr 2025-ci il tarixində Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın Ədliyyə Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Biznesin müflisləşməsi” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Görüşdə Ədliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Mərkəzi Bankın əməkdaşları, İşçi qrupun digər üzvləri, habelə aparıcı hüquq və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İclasda müflisləşmə və sağlamlaşdırma sahəsində mövcud olan problemlər, onların aradan qaldırılması üçün “Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Biznesin müflisləşməsi” indikatoru üzrə müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsinə dair 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində görülən işlər, o cümlədən yeni qanunvericilik islahatlarını tənzimləyən layihələr barədə məlumat verilib.
Eyni zamanda, sağlamlaşdırma və müflisləşmə ilə bağlı həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər də iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Həmçinin görüşdə dəvət edilmiş hüquq və konsaltinq şirkətlərinin nümayəndələrinin bu sahədə qarşılaşdığı çətinliklər və onların həllinə yönəlmiş təklifləri öyrənilib, eləcə də məsələyə dair onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Meeting between representatives of law and consulting firms and the “Business Insolvency” Working Group was held
On 26 December 2025, the meeting of the “Business Insolvency” Working Group, led by the Ministry of Justice under the Commission on Business Environment and International Rankings, was held.
The meeting was attended by representatives of Ministry of Justice, Ministry of Economy, the Central Bank, other members of the Working Group, as well as representatives of leading law and consulting firms.
During the meeting, information was provided on the existing challenges in the fields of insolvency and restructuring, the work carried out within the framework of the “Roadmap for 2025 on the implementation of improvements and communication in the relevant field under the “Business Insolvency” indicator of the World Bank Group’s “Business Ready” report, as well as draft projects regulating new legislative reforms.
At the same time, the participants were informed about the measures planned to be implemented in relation to restructuring and insolvency.
Additionally, the challenges faced by the invited representatives of law and consulting firms in this field and their proposals for resolving these issues were discussed, and questions of interest to them were answered.