“Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatorunun 2025-ci il üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın təşkilatçılığı ilə avqustun 21-də İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəhbərlik etdiyi “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupunun onlayn iclası keçirilib. Dövlət və özəl sektor nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda “Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatoru ilə bağlı müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyanın həyata keçirilməsi, müvafiq tədbirlərin icra vəziyyəti, 2025-ci ilin birinci yarımilliyi ərzində görülən işlər barədə məlumat verilib və müzakirələr aparılıb.
Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəis müavini, işçi qrupunun rəhbəri Rüstəm Şahbazov iclas iştirakçılarına Yol Xəritəsinin icrası çərçivəsində daşınmaz əmlakın qeydiyyatı və kadastrı ilə bağlı həyata keçirilən, görüləcək tədbirlər və layihələr barədə məlumat verib.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri Vüsal Şıxəliyev “Əmlakın qeydiyyatı və icarəsi” işçi qrupunun fəaliyyət istiqamətləri və qarşıda duran əsas hədəfləri iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
“Biznesin yerləşdiyi yer (əmlakın qeydiyyatı və icarəsi)” indikatoru ilə bağlı təqdimatı keçirilən Yol Xəritəsində özbaşına tikintilərlə bağlı mövcud vəziyyətin nizamlanmasını nəzərdə tutan normativ hüquqi akt layihəsinin hazırlanması, daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində göstərilən xidmətlərin müvafiq tələblərə uyğun olaraq tam elektronlaşdırılması istiqamətində işlərin görülməsi, dövlət reyestrində məlumatlara əlçatanlığın təmin edilməsi və digər məsələlər əksini tapır.
Sonda Yol Xəritəsi üzrə tədbirlərin vaxtında, keyfiyyətlə və mahiyyəti üzrə icra edilməsinin vacibliyi vurğulanıb, iclas iştirakçılarının sualları cavablandırılıb.

On August 21, an online meeting of the "Property registration and leasing" working group, led by the State Service on Property Issues under the Ministry of Economy was held under organization of Commission on Business Environment and International Rankings. At the meeting, which was attended by representatives of the public and private sectors, information was provided and discussions were held on the implementation of improvements and communication in the relevant field regarding the “Location of Business (property registration and lease)” indicator, the status of implementation of relevant measures, and the work done during the first half of 2025.
Rustam Shahbazov, Deputy Head of the State Service for Property Issues and head of the working group, informed the meeting participants about the ongoing and upcoming measures, as well as projects related to real estate registration and cadastre within the framework of the Roadmap implementation.
Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings, brought the main directions of activity and upcoming key goals of the "Property Registration and Lease" working group to the attention of the meeting participants.
The presented Roadmap for the “Location of Business (property registration and lease)” indicator reflects the preparation of a draft normative legal act providing for the regulation of the current situation with unauthorized constructions, the work towards the full electronization of services in the field of real estate registration in accordance with relevant requirements, ensuring accessibility to information in the state register, and other issues.
At the end, the importance of timely, high-quality, and substantive implementation of the measures under the Roadmap was emphasized, and the questions of the meeting participants were answered.