İclasda rəqabət sahəsi üzrə təkmilləşdirilən hüquqi çərçivə və bazar rəqabətini təşviq edən qaydalar, həmçinin “Business Ready” layihəsinin “Bazar rəqabəti” indikatoruna dair icrası nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə edilib.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Əmtəə bazarının səmərəliliyi və rəqabət İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib. İclas zamanı Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” layihəsi çərçivəsində “Bazar rəqabəti” indikatoru üzrə müvafiq sahədə təkmilləşdirmələr və kommunikasiya tədbirlərinə dair 2026-cı il üçün Yol Xəritəsi, habelə cari il ərzində görülmüş işlər müzakirə olunub.
Iclasda Azərbaycan Respublikasının Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyası Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin İqtisadi islahatların monitorinqi, koordinasiyası və qiymətləndirilməsi sektorunun müdiri Vüsal Şıxəliyev və Əmtəə bazarının səmərəliliyi və rəqabət İşçi qrupunun rəhbəri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin sədrinin müşaviri Cəfər Babayev çıxış ediblər.
Çıxışlar zamanı müvafiq Yol Xəritəsində qarşıda duran əsas hədəflər barədə məlumat verilib. Həmçinin prioritet istiqamətlər üzrə institusional əməkdaşlığın gücləndirilməsi və effektiv kommunikasiyanın əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Həmçinin cari ildə işçi qrupun fəaliyyəti çərçivəsində görülən işlərlə bağlı hesabat xarakterli təqdimat nümayiş etdirilib, Rəqabət Məcəlləsinin biznes mühitinin səmərələliliyinin artırılmasında rolu vurğulanıb, rəqabət sahəsi üzrə təkmilləşdirilən hüquqi çərçivə və bazar rəqabətini təşviq edən qaydalar, həmçinin “Business Ready” layihəsinin “Bazar rəqabəti” indikatoruna dair icrası nəzərdə tutulan tədbirlər müzakirə edilib.
Bundan əlavə, sahibkarlıq subyektlərinin dövlət satınalmalarında iştirakını təşviq edən qanunvericilik müddəaları, o cümlədən satınalmaların rəqəmsallaşdırılmasının effektivliyindən bəhs olunub.

The next meeting of the Working Group on Commodity Market Efficiency and Competition has been held
The meeting discussed the improved legal framework in the field of competition, rules promoting market competition, as well as the measures planned for implementation under the “Market Competition” indicator of the “Business Ready” project.
The next meeting of the Working Group on Commodity Market Efficiency and Competition, operating under the Commission on Business Environment and International Rankings, was held. During the meeting, improvements in the relevant field under the World Bank Group’s “Business Ready” project, the Roadmap for 2026 covering improvements and communication measures related to the “Market Competition” indicator, as well as the work carried out during the current year, were discussed.
Speeches were delivered by Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Rankings and Head of the Sector for Monitoring, Coordination and Evaluation of Economic Reforms of the Economic Policy and Industrial Affairs Department of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, and Jafar Babayev, Head of the Working Group on Commodity Market Efficiency and Competition and Advisor to the Chairman of the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Control under the President of the Republic of Azerbaijan.
During the speeches, information was provided on the key objectives set out in the relevant Roadmap. The importance of strengthening institutional cooperation and ensuring effective communication in priority areas was also emphasized.
In addition, a report-style presentation was delivered on the activities carried out by the Working Group during the current year. The role of the Competition Code in enhancing the efficiency of the business environment was highlighted, and discussions were held on the improved legal framework in the field of competition, regulations promoting market competition, and the measures planned for implementation under the “Market Competition” indicator of the “Business Ready” project.
Furthermore, legislative provisions encouraging the participation of business entities in public procurement were discussed, including the effectiveness of the digitalization of procurement processes.