Doing Business Hesabatı
Dünya Bankı tərəfindən hazırlanan “Doing Business” Hesabatı illik əsasda yayımlanır və hər il 31 oktyabr tarixində dərc olunur. İlk dəfə 2002-ci ildən hazırlanmağa başlanmış və ilk hesabat 2003-cü ildə dərc edilmişdir. “Doing Business”-in ilk hesabatında 133 ölkə, 2017, 2018 və 2019-cu illərdə isə 190 ölkə qiymətləndirilmişdir.
“Doing Business” müxtəlif ölkələrdə biznesin tənzimlənmə mühitini müəyyən zaman kəsiyində müqayisə etmək məqsədi ilə hərtərəfli məlumatlar toplayıb təhlil edərək ölkələri daha effektiv tənzimləmə istiqamətində rəqabətə təşviq edir. Bundan əlavə, islahatlar üçün ölçülə bilən meyarlar təklif edir, həmçinin, alimlər, özəl sektor nümayəndələri, jurnalistlər və bizneslə maraqlanan digər şəxslər üçün məlumat qaynağı rolunu oynayır.
Hesabatın əsas məqsədi sahibkarlıq fəaliyyətinin tənzimlənməsi və onun yeni təsərrüfat subyektlərinin yaradılmasına və biznes əməliyyatlarının aparılmasına olan təsirlərinin ölçülməsidir. “Doing Business” hesabatında biznes mühiti, biznes proseslərinin səmərəliliyi və effektivliyi 11 indikator və 45 alt-indikatordan istifadə edərək qiymətləndirilir. Hesabatda əks olunan 10 indikator birgə Biznesin aparılmasının asanlığı indeksini formalaşdırır. Burada əmək bazarının səmərəliliyi və dövlət satınalmaları indikatoru ümumi reytinqin hesablanmasında nəzərə alınmır.
“Doing Business”-in qeydə alınma prosesi qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, praktiki icra və sahibkarların istifadəsi nəticəsində müsbət rəyin verilməsi mərhələləri olaraq ardıcıl şəkildə həyata keçirilir. Belə ki, hesabatın hazırlanması zamanı 4 əsas informasiya mənbəyi: müvafiq qanunlar və qanunvericilik aktları, respondentlərlə − sahibkarlarla aparılmış sorğuların nəticələri, ölkənin hökuməti və Dünya Bankının regional əməkdaşları tərəfindən verilən məlumatlardan istifadə edilir.

Doing Business Report
Doing Business Report prepared by the World Bank is prepared on an annual basis and is published annually on October 31st. It was first developed in 2002 and the first report was published in 2003. The first Doing Business Report evaluated 133 countries and 190 countries in 2017, 2018, and 2019.
Doing Business encourages countries to compete in the direction of more effective regulation by collecting and analyzing comprehensive data in order to compare the business regulatory environment in different countries in a certain period of time. It also offers measurable criteria for reforms, and also plays the role of a source of information for academics, private sector representatives, journalists, and other individuals interested in business.
The key objective of the Report is to regulate entrepreneurial activity and to measure its impact on the creation of new business enterprises and the conduct of business operations. Doing Business Report evaluates the business environment, efficiency, and effectiveness of business processes using 11 indicators and 45 sub-indicators. The 10 indicators contained in the Report together formulate the Ease of Doing Business Index. The Labor Market Efficiency Index and Public Procurement Index are not taken into account here.
The registration process of "Doing Business" is carried out consistently as stages of improvement of legislation, giving positive feedback as a result of practical implementation and use by entrepreneurs. Thus, four main sources of information are used in the development of the Report: relevant laws and legislative acts, the results of surveys conducted with respondents − entrepreneurs, the information provided by the government of the country and regional staff of the World Bank.