Əhatə edildiyi mövcud normativ hüquqi aktlar, sənədlər / Qanunvericilikdə tələb olunan müvafiq dəyişiklik
İcra orqanları
1. Maliyyə bazarlarının inkişafı və kreditlərin əlçatanlığı
8
(1.2.1.)
Maliyyə bazarlarının inkişafı
8.01
(1.2.1.1.)
Biznesin ehtiyaclarını ödəyən maliyyə xidmətlərinin olması
1. Bank sisteminin kapitallaşdırılması və likvidliyin təmin edilməsi
2. Fəaliyyətə xitam verilməsi və müflisləşmə məsələlərinin həlli sahəsində islahatlar aparılması
Azərbaycanda lizinq və alternativ maliyyə alətləri (forvard, fyuçers, opsion, svop, faktorinq və s.) bazarının inkişaf etdirilməsi ilə KOS subyektlərinin maliyyəyə çıxışının asanlaşdırılması
Azərbaycan Respublikasında Maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 1 və 3);
Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 2)
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, Maliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, İqtisadiyyat Nazirliyi, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi
8.02
(1.2.1.2.)
Maliyyə xidmətlərinin əlçatanlığı
1. Maliyyə xidmətləri inklüzivliyinin gücləndirilməsi
2. KOS subyektləri ilə bağlı kreditlərə zəmanət fondunun yaradılması
3. Əmlak məsələləri üzrə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi və maliyyə əlçatanlığının artırılması
Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 1 və 3);
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, Mərkəzi Bank, İqtisadiyyat Nazirliyi, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi
8.03
(1.2.1.3.)
Yerli səhm bazarı ilə maliyyələşmə imkanları
1. Emitentlər və maliyyə vasitəçiləri üçün əlverişli mühitin yaradılması
2. İnvestorların maliyyə bazarlarına çıxış imkanlarının artırılması
3. Banklararası pul bazarında aktivliyin artırılması
Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 2)
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, Vergilər Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi
8.04
(1.2.1.4.)
Kreditlərin əlçatanlığı
1. Maliyyə sektorunda çalışan mütəxəssislərin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi
2. Yerli istehlakçıların maliyyə savadlılığının genişləndirilməsi və hüquqlarının müdafiəsi işlərinin gücləndirilməsi
3. Maliyyə sektorunda qeyri-işlək aktivlərin restrukturizasiya planının hazırlanması
Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 1 və 5);
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası tərəfindən Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının dəstəyi ilə hazırlanmış Daşınar əmlakın yüklülüyü haqqında qanun
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, Mərkəzi Bank, Maliyyə Nazirliyi, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu
8.05
(1.2.1.5.)
Vençur kapitalı maliyyələşməsinin mümkünlüyü
1. Fəaliyyətə xitam verilməsi və müflisləşmə məsələlərinin həlli sahəsində islahatların aparılması
4. KOS subyektlərinin beynəlxalq ticarət əməliyyatları üçün maliyyə xidmətlərinin genişləndirilməsi və birbaşa xarici investisiyaların təşviqi
Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 2 və 3)
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, Mərkəzi Bank, Maliyyə Nazirliyi, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu, Ədliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi
8.07
(1.2.1.7.)
Qiymətli kağızlar bazarının tənzimlənməsi
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, Vergilər Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Mərkəzi Bank, Maliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi
1. Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər
1
(2.1.1.)
İnstitutlar
1.20
2.1.1.1.
İnvestorların müdafiəsi səviyyəsi
1. Əməliyyatların şirkətə vurduğu zərərə görə bu məsədə maraqdirektorun sas səhmdarın, zarət səhm paketi sahibinin) səhmdarlar tərəfindən məsuliyyətə cəlb edilməsi qaydasının yişdirilməsi və əməliyyatın ədalətsiz və ya digər səhmdarlara qarşı qərəzli oldu tün hallarda maraqdirektorun məsuliyyətə cəlbinin zərdə tutulması
2. Əməliyyatın alıcıya vurduğu zərərə görə digər direktorların/təsdiqləyici orqanın (icraçı direktorun, idarəetmə heyətinin və ya müşahidə şurası üzvlərinin) səhmdarlar tərəfindən məsuliyyətə cəlb edilməsi qaydasının yişdirilməsi
3. Məlumatların açıqlanmaması və şikayətçidən gizlədilməsi hallarının aradan qaldırılması məqsədilə şikayətçi tərəfindən ittiham olunan şəxsdən müxtəlif sənədlərin ayrı-ayrılıqda adlarını qeyd etməklə əldə edilməsi qaydasının dəyişdirilməsi
4. Şikayətçi səhmdarlara, hüquqi iddianın nəticələrindən asılı olmayaraq, öz xərclərinə görə şirkət tərəfindən təzminatın ödənilməsi qaydasının müəyyən edilməsi
“Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Qanunda dəyişiklik;
Qiymətli kağızlar bazarı üzrə fəaliyyəti tənzimləyən normativ hüquqi aktlarda dəyişiklik;
Mülki Məcəllədə dəyişiklik;
İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik;
Cinayət Məcəlləsində dəyişiklik.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası,
İqtisadiyyat Nazirliyi,
Ədliyyə Nazirliyi
1.07
(2.1.1.2.)
Dövlət sektorunda qərarların qəbulunda şəffaflıq
1. Yeni dövlət qərarlarının, qanunvericilik aktlarının mahiyyətinin qısa əks olunduğu, istifadəçilər üçün daha asan və əlçatan onlayn resursların yaradılması
2. Dövlət qərarlarının mətbuatda daha aydın işıqlandırılması və izahının təmin edilməsi
Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 1, prioritet 1.1, tədbir 1.1.4, 1.1.5)
Nazirlər Kabineti, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi,
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi
3
(2.1.2.)
Makroiqtisadi mühit
3.04
2.1.2.1.
Dövlət büdcəsi kəsiri/ profisiti
1. Büdcə konsolidasiyasının davam etdirilməsi
2. Funksional və təşkilati xərc maddələri üzrə büdcə xərclərinə tavanların tətbiqi
Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 1, prioritet 1.2; Strateji hədəf 4, prioritet 4.1);
“Azərbaycan Respublikasının 2017-ci il dövlət büdcəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu
Maliyyə Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Vergilər Nazirliyi
1. Əmək bazarı
7
(3.2.1.)
Əmək bazarının səmərəliliyi
7.05
(3.2.1.1.)
Vergitutmanın əməyin stimullaşdırmasına təsiri
Məcburi dövlət sosial sığorta haqlarının strukturunda işçi ilə işəgötürən arasında nisbətlərə yenidən baxılması, işəgötürənin payının bu nisbətdə mərhələlərlə azaldılması və işçinin payının artırılması
“Sosial sığorta haqqında" Qanunda dəyişiklik
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası,
Nazirlər Kabineti,
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi,
Ədliyyə Nazirliyi,
İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi
7.08
(3.2.1.3.)
Ölkədə insan kapitalının saxlanılma potensialı
Əmək bazarında çevikliyin təmin edilməsi, peşələr üzrə monitorinq aparılması, formal (akademik) təhsilin əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması, peşə təlimi, ixtisasartırma və yenidən hazırlıq vasitəsilə əmək bazarında baş verən sürətli dəyişikliklərin qarşılanması üçün peşə standartlarının hazırlanması prosesinin davam etdirilməsi, əmək bazarında rəqabətqabiliyyətli kadrların hazırlanması məqsədilə peşə təhsili (ilk peşə-ixtisas, orta ixtisas və ali) sisteminin təkmilləşdirilməsi
Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təliminin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi;
Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası (2017-2030-cu illər).
İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi
1. Fiziki infrastruktur
2
(4.1.1.)
İnfrastruktur
2.01
(4.1.1.1.)
Ümumi infrastrukturun keyfiyyəti
1. Hər bir aidiyyəti dövlət qurumunda tələb həcmlərindən asılı olaraq, müvafiq reytinqlərdə yüksəlişin təmin edilməsi üzrə ayrıca təsisatların (şöbə, sektor və s.) yaradılması məsələsinə baxılması
2. Beynəlxalq reytinqlər üzrə sorğularda iştirak edən şirkətlərlə (rezident və qeyri-rezident) müvafiq sahədə mütəmadi əməkdaşlığın təmin olunması
3. Ildə 2 dəfə (müvafiq beynəlxalq təşkilatlardan öncə) aidiyyəti şirkətlərdə müvafiq reytinqlər üzrə ilkin operativ proqnozlar alınması üçün paralel sorğular (dövlət qurumları, qeyri-hökumət təşkilatları, könüllülər) keçirilməsinin təşkili
4. Şəhərsalma və tikinti normalarının, həmçinin müvafiq standartların təkmilləşdirilməsi, bu texniki normativ hüquqi aktlara riayət olunmamasına görə məsuliyyətin artırılması
5. İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə infrastrukturun keyfiyyətinin yüksəldilməsinə dəstək məqsədilə Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı (ISO) tərəfindən hazırlanmış 2016– 2020-ci illər üzrə Fəaliyyət Planı çərçivəsində Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı ilə sıx əməkdaşlığın qurulması
6. Məktəblərdə internetə çıxış imkanlarının tam təmin olunması
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi,
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Energetika Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi,
Ədliyyə Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi, Dövlət Statistika Komitəsi, Standartlaşma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azərenerji” ASC,
“Azərişıq” ASC, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC, “Azərbaycan Hava Yolları” QSC, “Azəravtoyol” ASC, “Azərbaycan Dövlət Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC,
Nazirlər Kabineti yanında Bakı Nəqliyyat Agentliyi
2.02
(4.1.1.2.)
Yolların keyfiyyəti
1. Piyada infrastrukturunun müvafiq normalar çərçivəsində yaradılması, saxlanılması və inkişaf etdirilməsi (xüsusilə, əlilliyi olan insanların bu infrastrukturdan rahat istifadə etmələrinə diqqət yetirməklə) ilə bağlı məsuliyyətin artırılması
2. İctimai nəqliyyatda (xüsusilə şəhərdaxili avtobus xidmətlərində) xidmət keyfiyyəti standartlarının tətbiqi və bu standartlara riayət olunmamasına görə məsuliyyətin müəyyən edilməsi
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Nazirlər Kabineti yanında Bakı Nəqliyyat Agentliyi,
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, “Azəravtoyol” ASC
2.07
(4.1.1.4.)
Elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyəti
Smart sayğac sisteminin tətbiqinin başa çatdırılması
Elektrik qurğularının quraşdırılması qaydalarının hazırlanaraq təsdiq edilməsi
Energetika Nazirliyi, “Azərenerji” ASC,
“Azərişıq” ASC, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi
9.07
(4.1.1.6.)
Şəhər telefon abunəçilərinin sayı
1. Bakı şəhərində və onun qəsəbələrində, eləcə də bölgələrdə mövcud daxili imkanlardan (ATS-lərdə olan boş nömrələr və internet portları, yeni texnologiyalar tətbiq etməklə xətt şəbəkəsinin qurulması və xidmət keyfiyyətinin artırılması) tam istifadə edilməsi üçün tədbirlərin həyata keçirilməsi
2. Xarici telekommunikasiya operatorlarının sabit şəbəkə abunəçilərinə göstərdiyi xidmətlərin çeşidinin artırılması təcrübəsinin öyrənilməsi və regionlarda tətbiqinə baxılması
“Telekommunikasiya haqqında" Qanunda dəyişiklik
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi
7. Xarici ticarət və ticarət tarifləri
6
(7.1.1.)
Əmtəə bazarının səmərəliliyi
6.09
(7.1.1.1.)
Qeyri-tarif baryerlərinin əhatə dairəsi
1. Məcburi sertifikatlaşdırılmalı olan malların siyahısının qanunvericiliyə uyğun qaydada dəqiqləşdirilərək xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturu kodları üzrə göstərilməsi
2. Malların və nəqliyyat vasitələrinin bəyan edilməsi prosedurlarının sadələşdirilməsi
Gömrük qanunvericiliyində dəyişiklik
Nazirlər Kabineti, İqtisadiyyat Nazirliyi,
Dövlət Gömrük Komitəsi, Ədliyyə Nazirliyi, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi,
Maliyyə Nazirliyi
1. Azərbaycan Respublikasının ərazisinə gətirilən və aparılan ərzaq məhsullarının təhlükəsizliyi və keyfiyyətinə nəzarət prosedurlarının sadələşdirilməsi məqsədilə ölkə daxilində qeyd olunan nəzarət səlahiyyətlərinin vahid dövlət qurumu tərəfindən həyata keçirilməsi, ərzaq məhsullarının təhlükəsizliyi və keyfiyyətinə dair əvvəlcədən alınması tələb olunan müvafiq sertifikat və ya digər icazə sənədlərinin şəxslərə “bir pəncərə” prinsipi əsasında sadələşdirilmiş qaydada həmin dövlət qurumu tərəfindən verilməsi
Dövlət Gömrük Komitəsi, Ədliyyə Nazirliyi, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi
6.10
(7.1.1.2.)
Ticarət tarifləri
1. Hesabatı hazırlayan ekspert qrupu ilə əməkdaşlığın qurulması və ölkədə tətbiq edilən çəkili orta tarif dərəcəsi barədə dəqiq məlumatların çatdırılması
Gömrük qanunvericiliyi;
Nazirlər Kabinetinin 2016-cı il 23 sentyabr tarixli 367 nömrəli qərarı
Dövlət Gömrük Komitəsi, Maliyyə Nazirliyi
1. HPBS, TƏMÖHS, investisiya təşviqi sənədi və digər qanunvericilik aktları ilə idxal gömrük rüsumundan azad olunmaqla idxalın həcminin statistik göstəricilərdə əks olunması
9.İnsan kapitalı
4
(9.1.1.)
Səhiyyə və ibtidai təhsil
4.10
(9.1.1.2.)
İbtidai təhsil alanların sayı
Ümumtəhsil məktəbləri, lisey və gimnaziyalara elektron sənəd qəbulu ilə əlaqədar sistemin əhatəsinin genişləndirilməsi və regionları əhatə etməsi
Təhsil Nazirliyi
5.01
(9.1.2.1.)
Orta təhsil alanların sayı
1. Təhsilin idarə olunmasının məlumat sistemləri və yeni hesabatvermodelinin yaradılması
“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı Fəaliyyət Planı
Təhsil Nazirliyi, Dövlət İmtahan Mərkəzi
1. Sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin həyata və təhsil mühitinə inteqrasiyasıtəmin edən inklüziv təlim metodologiyasının yaradılması
Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi,
5.02
(9.1.2.2.)
Ali təhsil alanların sayı
1. Təhsilalma sahəsində imkanları genişləndirmək üçün maliyyə mexanizmlərinin, o cümlədən tələbə kreditləri sisteminin yaradılması
Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Mərkəzi Bank
1. Ölkənin siyasi, iqtisadi və sosial inkişafının real tələbatına əsaslanaraq, prioritet sahələr üzkadr hazırlığını əhatə edən dövlət sifarişinin formalaşdırılmasının yeni mexanizminin hazırlanması və tətbiqi
Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi
1. Mülkiyyət formasından asılı olmayaraq, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə ödənişli təhsil üzrə qəbul planın ləğv edilməsini və dövlət sifarişinin yalnız ixtisaslar üzmüəyyənləşdirilməsini nəzərdə tutan yeni qəbul və yerləşdirmə mexanizminin hazırlanması
Təhsil Nazirliyi,
Dövlət İmtahan Mərkəzi
1. Ali təhsil müəssisələri tələbələri üçün yeni yataqxanaların tikilməsi
Təhsil Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi,
ali təhsil müəssisələri
5.06
(9.1.2.6.)
Məktəblərdə internetdən istifadə imkanları
1. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarına əsaslanan asir təhsil infrastrukturunun, o cümlədən elektron təhsil resurslarının yaradılması
“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı Fəaliyyət Planı;
Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 2).
1. Daha yüksək İKT bilik və bacarıqlarının təmin edilməsi üçün rəqəmsal təhsilin inkişafı
2. “Elektron məktəb” sisteminin tətbiqi və inkişaf etdirilməsi
Təhsil Nazirliyi, Dövlət İmtahan Mərkəzi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası
5.07
(9.1.2.7.)
İxtisaslaşmış təlim xidmətlərinin mövcudluğu
2.İxtisasartırma təhsili sahəsində nəticələrin qiymətləndirilməsi və stimullaşdırılması mexanizmlərinin hazırlanması və tətbiqi
Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təlimi sektorunun inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəflər 3 və 4);
Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 4);
Azərbaycan Respublikasında ixtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi (Strateji hədəf 4).
Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi
3.Müəssisələrdə yaşlıların təhsili və ixtisasartırma kurslarının təşkili üçün müvafiq qanunvericilik bazasının yaradılması
4.Peşə təhsili sistemində sahibkarlıq düşüncə tərzinin təşviqi
Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatlarının Milli Konfederasiyası
5.Kiçik və orta sahibkarların tədris və təlim ilə əlaqədar ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi, müvafiq təlim materiallarının hazırlanması
Təhsil Nazirliyi, Vergilər Nazirliyi,
Dövlət Gömrük Komitəsi
6.Kiçik və orta sahibkarlıq subyektləri ilə peşə təhsili müəssisələrinin işinin əlaqələndirməsi
7.İlk peşə və orta ixtisas təhsili müəssisələrində sahibkarlığın əsaslarının tədrisinin təşkil edilməsi
12.Səhiyyə sistemi
(12.1.1.)
4.05
(12.1.1.2.)
Vərəm xəstəliyinə yoluxma halları
1. Vərəmli xəstələrin vahid elektron reyestrinin təkmilləşdirilməsi
2. Vərəmin diaqnostikasının yaxşılaşdırılması məqsədi ilə Mərkəzi Referens Laboratoriyasının müasir laboratoriya avadanlığı ilə təchiz edilməsi
3. Vərəm xəstəliyinin profilaktikası məqsədi ilə uşaqların peyvənd təqviminə uyğun peyvəndlə əhatə edilməsi
4. Tibb müəssisələrinin vərəm əleyhinə dərman preparatları ilə davamlı təminatı
5. Müalicə-profilaktika müəssisələri üzrə tibb işçiləri üçün vərəmin aşkarlanması və müalicəsi üzrə treninqlərin təşkili
6. Kütləvi informasiya vasitələri ilə vərəmin profilaktikasına dair əhalinin maarifləndirilməsi
2016–2020-ci illər üçün vərəmlə mübarizə üzrə Tədbirlər Proqramı
Səhiyyə Nazirliyi,
Dövlət Statistika Komitəsi
16.Korrupsiya və şəffaflıq
1.04
(16.2.2.)
Siyasətçilərə etimadın artırılması
1. Siyasi partiyaların müxtəlif mənbələrdən maliyyələşdirilməsində şəffaflığın artırılması
2. Maliyyə hesabatlılığında şəffaflığın artırılması məqsədilə dövlət dəstəyinin gücləndirilməsi – bu sahədə fəaliyyət planının qəbul edilməsi

Presence of financial services that meet the needs of the business
- Termination of the activity and implementation of reforms in the field of bankruptcy issue solution
Leasing and alternative financial instruments in Azerbaijan (forwards, futures, options, swap, factoring, etc.) to facilitate access of SMEs to finance with the development of the market
Strategic Roadmap for the development of Financial Services in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 1 and 3);
Strategic Roadmap on production of consumer goods at the level of Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in the Republic of Azerbaijan (Strategic target 2)
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA), Ministry of Finance, Central Bank, Ministry of Economy, Deposit Insurance Fund, Ministry of Education, Ministry of Transport, Communications and High Technologies
8.02
(1.2.1.2.)
Accessibility of Financial Services
- Strengthening Financial Services inclusion
- Establishment of a Guarantee Fund for loans related to SMEs
- Improving the activity on property issues and increase of Financial Accessibility
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA), Central Bank, Ministry of Economy, Deposit Insurance Fund, Ministry of Education, Ministry of Transport, Communications and High Technologies
8.03
(1.2.1.3.)
Financing opportunities with the local stock market
- Creating a favorable environment for issuers and financial intermediaries
- Increasing access of investors to financial markets
- Increase in interbank money market activity
Strategic Roadmap for the development of Financial Services in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 2)
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA), Ministry of Taxes, Ministry of Justice, Central Bank, Ministry of Transport, Communications and High Technologies
8.04
(1.2.1.4.)
Accessibility of loans
- Improving the knowledge and skills of specialists working in the financial sector
- Expansion of financial literacy of local consumers and strengthening of protection of rights
- Development of the Non-Operating Assets Restructuring Plan in the financial sector
Strategic Roadmap for the development of Financial Services in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 1 and 5);
The Law on encumbrance of movable property prepared by Financial Market Supervisory Authority (FIMSA) with the support of International Finance Corporation (IFC)
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA), Central Bank, Ministry of Finance, Deposit Insurance Fund
8.05
(1.2.1.5.)
Possibility of Venture Capital Financing
- Expansion of financial services of SMEs for international trade operations and promotion of Direct Foreign Investment
Strategic Roadmap on production of consumer goods at the level of Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 2 and 3)
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA), Central Bank, Ministry of Finance, Deposit Insurance Fund, Ministry of Justice, Ministry of Economy, Ministry of Education, Ministry of Transport, Communications and High Technologies
8.07
(1.2.1.7.)
Regulation of the Securities Market
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA), Ministry of Taxes, Ministry of Justice, Central Bank, Ministry of Finance, Ministry of Economy, Ministry of Transport, Communications and High Technologies
- Effective management and macroeconomic indicators
1
(2.1.1.)
Institutes
1.20
2.1.1.1.
Level of Protection of Investors
- Changing the procedure of bringing the interested director (the main shareholder, the owner of the control share package) to justice for the damage caused to the company and envisaging bringing the interested director to justice in all cases where the operation is unfair or biased against other shareholders
- Amendment of the procedure for bringing other directors/confirming body (Executive Director, Board of Directors or Supervisory Board members) to justice by shareholders for the damage caused by the transaction to the buyer
- Changing the order of obtaining different documents from the person accused by the complainant with their names separately in order to eliminate the cases of non-disclosure of information and hiding from the complainant
- Determination of the procedure for payment of compensation by the company for its own expenses to the complainant shareholders, regardless of the results of the legal claim
Change in the Law ”On the Securities Market";
Changes in normative legal acts regulating activities on the Securities Market;
Change in the Civil Code;
Change in the Code of Administrative Offenses;
Change in the Criminal Code.
Financial Market Supervisory Authority (FIMSA),
Ministry of Economy,
Ministry of Justice
1.07
(2.1.1.2.)
Transparency in Decision-making in the public sector
- Creating easier and accessible online resources for users with a brief overview of the essence of new government decisions and legislative acts
- Providing a clearer coverage and explanation of government decisions in the press
Strategic Roadmap on production of consumer goods at the level of Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 1, Priority 1.1, Activities 1.1.4 and 1.1.5)
Cabinet of Ministers, Ministry of Transport, Communication, and High Technologies,
State Committee on Property Issues
3
(2.1.2.)
Macroeconomic environment
3.04
2.1.2.1.
State Budget Deficit/Surplus
- Continuation of Budget Consolidation
- Application of Budget Ceiling on functional and organizational expenditure items
Strategic Roadmap of the Republic of Azerbaijan on National Economy perspective (Strategic target 1, Priority 1.2; Strategic target 4, Priority 4.1);
Law of the Republic of Azerbaijan "On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2017"
Ministry of Finance, Ministry of Economy, Ministry of Taxes
- Labour Market
7
(3.2.1.)
Labour Market Efficiency
7.05
(3.2.1.1.)
The effect of Taxing on the stimulation of Labour
In the structure of Compulsory State Social Insurance premiums, the revision of the rates between the employee and the employer, the gradual reduction of the employer's share in this ratio and the increase of the employee's share
Change in the Law "On Social Insurance"
The Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan,
Cabinet of Ministers,
Ministry of Labour and Social Protection of Population,
Ministry of Justice,
Ministry of Economy, Ministry of Finance
7.08
(3.2.1.3.)
Human Capital Potential of the country
Ensuring flexibility in the Labour Market, carrying out monitoring on professions, adaptation of formal (academic) education to the requirements of the Labour Market, continuing the process of preparation of professional standards for meeting the rapid changes in the Labour Market through vocational training, qualification, and retraining, improving the Vocational Education System (primary vocational, secondary vocational and higher education) for the preparation of competitive personnel in the Labour Market
Strategic Roadmap on the Development of Vocational Education and Training (VET) in the Republic of Azerbaijan;
Employment Strategy of the Republic of Azerbaijan (2017-2030).
Ministry of Economy, Ministry of Finance, Ministry of Education
- Physical infrastructure
2
(4.1.1.)
Infrastructure
2.01
(4.1.1.1.)
Overall infrastructure quality
- Considering the establishment of separate institutions (department, sector, etc.) to ensure an increase in the relevant ratings depending on the volume of Demand in each relevant state institution
- Ensuring regular cooperation with companies (resident and non-resident) participating in international rating surveys in the relevant field
- Conducting parallel surveys (government agencies, non-governmental organizations, volunteers) to obtain preliminary operative forecasts on relevant ratings in the relevant companies (prior to the relevant organizations) twice a year
- Improvement of urban and construction norms, as well as relevant standards, increase of responsibility for non-compliance with these technical normative legal acts
- Establishment of close cooperation with the International Organization for Standardization (ISO) within the framework of the Action Plan for 2016-2020 developed by the International Organization for Standardization (ISO) to support the quality of infrastructure in developing countries
- Full access to the Internet in schools
Ministry of Transport, Communication, and High Technologies,
Baku City Executive Power, Ministry of Energy, Ministry of Economy,
Ministry of Justice, Ministry of Emergency Situations, Ministry of Education, State Statistical Committee, State Committee on Standardization, Metrology and Patents, State Committee on Urban Planning and Architecture, "Azerenerji" OJSC,
"Azerishiq" OJSC, "Azerbaijan Railways" CJSC, "Azerbaijan Airlines" (AZAL), "Azeravtoyol" OJSC, "Azerbaijan State Caspian Shipping Company" CJSC,
Baku Transport Agency under the Cabinet of Ministers
2.02
(4.1.1.2.)
Quality of roads
- Increasing responsibility for the creation, maintenance, and development of Pedestrian Infrastructure within the framework of the relevant norms (in particular, with a view to ensuring that people with disabilities are comfortable using this infrastructure)
- Application of Service Quality Standards in Public Transport (especially in urban bus services) and determination of responsibility for non-compliance with these standards
Baku City Executive Power, Baku Transport Agency under the Cabinet of Ministers,
State Committee on Urban Planning and Architecture, ”Azeravtoyol" OJSC
2.07
(4.1.1.4.)
Quality of Power Supply
Completion of the introduction of the Smart Meter System
Preparation and approval of electrical installation guidelines
Ministry of Energy, ”Azerenerji" OJSC,
State Committee on Standardization, Metrology and Patents
9.07
(4.1.1.6.)
Number of landline phone subscribers
- Implementation of measures for the full use of existing internal resources in Baku and its settlements, as well as in the regions (free numbers and internet ports in ATSs, the establishment of a line network with the application of new technologies and the improvement of service quality)
- Learning the experience of increasing the range of services provided by foreign telecommunication operators to fixed network (landline phone) subscribers and reviewing their application in regions
Amendments to the Law "On telecommunications"
Ministry of Transport, Communication, and High Technologies
7. Foreign trade and trade tariffs
6
(7.1.1.)
Commodity Market Efficiency
6.09
(7.1.1.1.)
Coverage of non-tariff barriers
- The list of goods that must be certified in accordance with the legislation and the classification of goods on the basis of Goods Nomenclature for Foreign Economic Activities
- Simplification of procedures for Declaration of Goods and Vehicles
Change in Customs Law
Cabinet of Ministers, Ministry of Economy,
State Customs Committee, Ministry of Justice, State Committee on Standardization, Metrology and Patents, Ministry of Agriculture,
Ministry of Finance
- Implementation of the supervisory powers in the country by a single state body, the issuance of the appropriate certificate or other permit documents required for the safety and quality of foodstuffs in a simplified manner by the same public body on the basis of the "single-window" principle to simplify the procedures for controlling the safety and quality of foodstuffs imported and delivered to the territory of the Republic of Azerbaijan
State Customs Committee, Ministry of Justice, State Committee on Standardization, Metrology and Patents, Ministry of Economy, Ministry of Agriculture, Ministry of Finance
6.10
(7.1.1.2.)
Trade tariffs
- Establishing cooperation with an expert team preparing the report and delivering accurate information about the weighted average tariff rate applied in the country
Customs Law;
Decision of the Cabinet of Ministers No. 367 of September 23, 2016
State Customs Committee, Ministry of Finance
- Reflecting the volume of imports in statistical indicators with exemption from import customs duties by means of Production Sharing Agreements (PSAs), contact, Transit Agreements, Investment Promotion Certificate and other legislative acts
9. Human Capital
4
(9.1.1.)
Health and primary education
4.10
(9.1.1.2.)
Number of primary school students
Expanding the scope of the system and covering the regions in connection with the electronic acceptance of documents to secondary schools, lyceums, and gymnasiums
Ministry of Education
5.01
(9.1.2.1.)
Number of secondary school students
- Education Management Information Systems and development of a new Reporting Model
Action Plan on the implementation of "State Strategy for the development of education in the Republic of Azerbaijan"
Ministry of Education, State Examination Center
- Development of Inclusive Training Methodology for integration of persons with disabilities into life and education environment
Ministry of Education, Ministry of Labour and Social Protection of Population, Ministry of Health,
5.02
(9.1.2.2.)
Number of high school students
- Establishment of financial institutions, including Student Loans System to expand opportunities in the field of Education
Ministry of Education, Ministry of Economy, Central Bank
- Development and implementation of the new tool on personnel training in priority areas, based on the real demand of the country's political, economic, and social development
Ministry of Education, Ministry of Economy,
- Development of a new Admission and Placement Plan for admission to higher and secondary vocational education institutions regardless of the form of ownership and determination of state order only on specialties
Ministry of Education,
State Examination Center
- Construction of new dormitories for students of Higher Education Institutions (HEIs)
higher education institutions (heis)
5.06
(9.1.2.6.)
Internet access in schools
- Development of modern Educational Infrastructure based on Information and Communication Technologies (ICT), including e-Education resources
Action Plan on the implementation of "State Strategy for the development of education in the Republic of Azerbaijan";
Strategic Roadmap for the development of Information and Communication Technologies (ICT) in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 2).
- Development of Digital Education to provide higher ICT knowledge and skills
- Introduction and development of ”e-School" system
Ministry of Education, State Examination Center, Ministry of Transport, Communications and High Technologies, Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS)
5.07
(9.1.2.7.)
Availability of specialized training services
2. Development and application of results evaluation and stimulation in the field of Refresher Training
Strategic Roadmap on the development of Vocational Education and training sector in the Republic of Azerbaijan (Strategic targets 3 and 4);
Strategic Roadmap on production of consumer goods at the level of Small and Medium-sized Enterprises (SMEs) in the Republic of Azerbaijan (Strategic target 4);
Strategic Roadmap on the development of specialized tourism industry in the Republic of Azerbaijan (Strategic target 4).
Ministry of Economy, Ministry of Labour and Social Protection of Population, Ministry of Health
3. Establishment of the appropriate legislative base for the organization of Training and Refresher Courses of the elderly in enterprises
4. Promotion of Entrepreneurial Thinking in Vocational Education System
National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations
5. Determination of the needs of Small and Medium-sized Entrepreneurs (SMEs) in relation to Education and Training, preparation of relevant training materials
Ministry of Education, Ministry of Taxes,
State Customs Committee
6. Coordination of the work of Vocational Education Institutions and Small and Medium-sized Enterprises (SMEs)
7. Organization of teaching the basics of Entrepreneurship in primary vocational and secondary vocational education institutions
12. Health system
(12.1.1.)
4.05
(12.1.1.2.)
Cases of tuberculosis
- Improving the Single Electronic Register of tuberculosis patients
- Improving the diagnosis of tuberculosis, equipping the Central Reference Laboratory with modern laboratory equipment
- Vaccination of children in accordance with the vaccination schedule for the Prevention of Tuberculosis
- Continuous provision of medical institutions with anti-tuberculosis drugs
- Trainings on detection and treatment of tuberculosis for medical workers in Treatment and Prevention Institutions
- Awareness-raising among the population on Tuberculosis Prevention through Means of Mass Media
Event Program on combating tuberculosis for 2016-2020
Ministry of Health,
State Statistical Committee
16. Corruption and Transparency
1.04
(16.2.2.)
Increasing trust in politicians
- Increasing transparency in financing political parties from various sources
- Strengthening state support to increase transparency in Financial Reporting – adoption of an Action Plan in this area