Pillə 8: Əmək Bazarının Səmərəliliyi
Bu göstərici işçinin işdən azad edilməsi ilə əlaqədar əvvəlcədən xəbərdarlıq və kompensasiya xərcini (həftəlik əmək haqqı olaraq) ölçür, 2017
Birillik, beşillik və onillik staja malik işçiyə ödənilən əvvəlcədən xəbərdarlıq və müqaviləyə xitam verilməsinə görə kompensasiya xərclərin ortalama məbləğidir.
Mənbə: Dünya Bankı Qrupu
8.02. İşəgötürmə və işdən azad etmə praktikası
“Sizin ölkənizdə qanunvericilik işçilərin işə qəbul edilməsi və işdən azad olunmasının çevikliyini nə dərəcə təmin edir? “ sualına cavab [1-ümumiyyətlə təmin etmir; 7- yüksək səviyyədə təmin edir], 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu, Rəhbərlərlə Rəy Sorğusu; Ətraflı məlumatı almaq üçün Qlobal Rəqabətlilik Hesabatının B əlavəsinə baxın.
8.03. “İşçi-işəgötürən” münasibətlərində əməkdaşlıq
“Sizin ölkənizdə işçilər və işəgötürənlər arasında mövcud olan münasibətləri necə qiymətləndirə bilərsiniz?” sualına cavab [1-əsas etibarilə gərginliyə meyllidirlər; 7-əsas etibarilə əməkdaşlığa meyllidirlər], 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
Mənbə: Dünya İqtisadi Forumu, Rəhbərlərlə Rəy Sorğusu; Ətraflı məlumatı almaq üçün Qlobal Rəqabətlilik Hesabatının Əlavə B-yə baxın.
8.04. Əmək haqlarının müəyyənləşdirməsində çeviklik
“Sizin ölkənizdə əmək haqları ümumiyyətlə necə müəyyənləşdirilir?” sualına cavab[1- mərkəzləşdirilmiş şəkildə aparılan danışıqlar əsasında; 7- hər bir şirkət özü müəyyənləşdirir], 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
8.05. Aktiv əmək bazarı siyasəti
“Sizin ölkənizdə həyata keçirilən əmək bazarısiyasəti işsiz vətəndaşlara yeni bacarıqlara sahib olub yeni iş yerlərinin tapılmasında (habelə əldə olunan bacarıqların iş yerlərinin tələblərinə uyğunlaşdırılmasına, ixtisasların artırılmasına) nə dərəcədə kömək edir?” sualına cavab [1- ümumiyyətlə kömək etmir; 7- əsas etibarilə kömək edir], 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
8.06. İşçilərin hüquqları
Bu indikator əmək sahəsində beynəlxalq standartların müdafiə səviyyəsini əks etdirən və Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqı Konfederasiyasının hesabladığı Qlobal Haqlar İndeksinin adaptasiya olunmuş versiyasını əsas götürür. Qiymətləndirmə zamanı 1-7 şkalasından istifadə olunur, burada 1 - müdafiə ümumiyyətlə yoxdur, 7 - yüksək səviyyədə müdafiə mənasını kəsb edir, 2017
Əmək sahəsinin müdafiəsini ölçmək üçün vətəndaş haqları, kollektiv sazişin bağlanılması hüququ, tətilə çıxmaq hüququ, sərbəst birləşmə hüququ, habelə müvafiq hüquqi prosedurlara çıxışın təmin olunması hüququ anlayışlarından istifadə olunur. Bu indikatorun hesablanmasında işçinin işdən azad edilmə qaydaları nəzərə alınmır. Qlobal Haqlar İndeksinin hesablanma metodologiyası haqqında daha ətraflı məlumat bu linkdən əldə edilə bilər http://survey.ituc-csi.org/ITUC-Global-Rights-Index.html.
Mənbə: Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası (BHİK), Dünya İqtisadi Forumu.
8.07. Əcnəbi işçilərin işə qəbulunun asanlığı
“Sizin ölkənizdə qanunvericilik əcnəbi işçi qüvvəsini işə qəbulunu nə dərəcədə məhdudlaşdırır?” sualına cavab [1- çox məhdudlaşdırır; 7- ümumiyyətlə məhdudlaşdırmır], 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
8.08.Daxili əmək bazarının ölkədaxili mobilliyi
“Sizin ölkənizdə insanlar sahib olduqları peşələrinə uyğun iş yerinin tapılması məqsədilə ölkənin digər regionlarına köçməsi nə dərəcədədir? ” sualına cavab [1- ümumiyyətlə köçmürlər; 7- çox miqyasda köçürlər], 2017- 2018-ci illər və ya əlçatan rəqəmlərin mövcud olduğu ən son dövr üzrə çəkili orta kəmiyyət.
8.09. Peşəkar idarəetməyə əsaslanma
“Sizin ölkənizdə şirkətlərdə rəhbər vəzifələri kimlər tutur?” sualına cavab [1- adətən kompetensiyalarından asılı olmayaraq qohumlar və dostlar; 7- əsas etibarilə ixtisası və sahib olduğu kvalifikasiyalar əsasında seçilmiş peşəkar menecerlər ] 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
8.10. Ödəmə və məhsuldarlıq
“Sizin ölkədə əməyin ödənilməsi sistemi nə dərəcədə əməyin məhsuldarlığı ilə əlaqəlidir?” sualına cavab [1-ümumiyyətlə əlaqəli deyil; 7- yüksək səviyyədə əlaqə var] 2017-2018-ci illər üzrə çəkili orta və ya mövcud ən son dövr üzrə göstərici.
8.11. İşçi qüvvəsində qadınların iştirak səviyəsi
Bu göstərici 15-64 yaşında olan muzdlu işçi və qulluqçu qadınların sayının 15-64 yaşında muzdlu işçi və qulluqçu kişilərin sayına bölünməsi vasitəsilə hesablanan nisbət və ya faizi əks etdirir, 2017
Muzdlu işçi və qulluqçu dedikdə, əmək haqqı ödənildiyi iş yerlərində çalışan insanlar nəzərdə tutulur. Adətən bu iş yerlərinə qəbul tərəflərin iradəsinə əsaslanan yazılı və ya şifahi saziş və ya qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müqavilənin bağlanılması əsasında həyata keçirilir. Bu müqavilələrə əsasən muzdlu işçilərin və qulluqçuların əməyi çalışdığı müəssisənin gəlirlərindən asılı olmayaraq ödənilir.
Mənbə: Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT), Dünya İqtisadi Forumu.
8.12. Əmək haqqı vergi dərəcəsi
Əmək haqqından tutulan gəlir vergisi və sosial ödənişlər kommersiya gəlirinin faizi kimi hesablanan və müəssisələr tərəfindən müvafiq səviyyədə (federal, federasiya subyekti və ya yerli) tutulan icbari əmək haqqı ödənişləridir/vergiləridir, 2016
Bu göstəriciyə dövlət tərəfindən icbari qaydada müəyyənləşdirilən və işəgötürənin özəl pensiya fonduna və ya işçilərin sığorta fonduna ödədiyi məbləğ daxildir. Bu göstərici haqqında daha ətrafı məlumat bu linkdən əldə edilə bilər http://www.doingbusiness.org/Methodology-Paying-Taxes.

Pillar 8: Labour market
What does it capture? It encompasses “flexibility”, namely, the extent to which human resources can be reorganized and “talent management”, namely, the extent to which human resources are leveraged.
Why does it matter? Well-functioning labour markets foster productivity by matching workers with the most suitable jobs for their skillset and developing talent to reach their full potential. By combining flexibility with protection of workers’ basic rights, well-functioning labour markets allow countries to be more resilient to shocks and re-allocate production to emerging segments; incentivize workers to take risks; attract and retain talent; and motivate workers.
8.01 Redundancy costs
Measures the cost of advance notice requirements and severance payments due when terminating a redundant worker, expressed in weeks of salary. | 2017
The average value of notice requirements and severance payments applicable to a worker with 1 year of tenure, 5 years of tenure, and 10 years of tenure is considered.
8.02 Hiring and firing practices
Response to the survey question “In your country, to what extent do regulations allow for the flexible hiring and firing of workers?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
8.03 Cooperation in labour-employer relations
Response to the survey question “In your country, how do you characterize labour-employer relations?” [1 = generally confrontational; 7 = generally cooperative] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
8.04 Flexibility of wage determination
Response to the survey question “In your country, how are wages generally set?” [1 = by a centralized bargaining process; 7 = by each individual company] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
8.05 Active labour policies
Response to the survey question “In your country, to what extent do labour market policies help unemployed people to reskill and find new employment (including skills matching, retraining, etc.)?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017– 2018 weighted average or most recent period available
8.06 Workers’ rights
Score adapted from the ITUC Global Rights Index, which measures the level of protection of internationally recognized core labour standards. The scale of this indicator ranges from 1 (no protection) to 7 (high protection). | 2017
Dimensions of labour protection include civil rights, the right to bargain collectively, the right to strike, the right to associate freely, and access to due process rights. The indicator does not consider firing regulations. More details about the methodology of the Global Rights Index can be found at https://survey.ituc-csi. org/ITUC-Global-Rights-Index.html.
Sources: International Trade Union Confederation (ITUC); World Economic Forum.
8.07 Ease of hiring foreign labour
Response to the survey question “In your country, how restrictive are regulations related to the hiring of foreign labour?” [1 = highly restrictive; 7 = not restrictive at all] | 2017– 2018 weighted average or most recent period available
8.08 Internal labour mobility
Response to the survey question “In your country, to what extent do people move to other parts of the country for professional reasons?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
8.09 Reliance on professional management
Response to the survey question “In your country, who holds senior management positions in companies?” [1 = usually relatives or friends without regard to merit; 7 = mostly professional managers chosen for merit and qualifications] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
8.10 Pay and productivity
Response to the survey question “In your country, to what extent is pay related to employee productivity?” [1 = not at all; 7 = to a great extent] | 2017–2018 weighted average or most recent period available
8.11 Female participation in labour force
Illustrates the ratio of the percentage of women aged 15–64 participating in the labour force as wage and salaried workers to the percentage of men aged 15–64 participating in the labour force as wage and salaried workers. | 2017
Wage and salaried workers (employees) are those workers who hold the type of jobs defined as “paid employment jobs,” where the incumbents hold explicit (written or oral) or implicit employment contracts that give them a basic remuneration that is not directly dependent upon the revenue of the unit for which they work.
Sources: International Labour Organization (ILO); World Economic Forum.
8.12 Labour tax rate
Labour tax and contributions are the amount of taxes (at any level—federal, state, or local) and mandatory contributions on labour paid by the business, expressed as a percentage of commercial profits. | 2016
This measure includes government-mandated contributions paid by the employer to a requited private pension fund or workers’ insurance fund. More details about this indicator can be found at http://www.doingbusiness.org/Methodology/Paying-Taxes.